Nauka

Huawei: Milion złotych wynagrodzenia rocznie dla wybitnych absolwentów

Huawei Technologies Co zaoferował niezwykle wysokie sumy, aby zachęcić do pracy w ramach swojej organizacji dwóch absolwentów Huazhong University of Science and Technology, czyli HUST.

Dwaj absolwenci, laureaci wielu konkursów i wyróżnień z uniwersytetu w Wuhan, w prowincji Hubei, zostali wybrani przez Huawei  w ramach programu zatrudniania “młodych geniuszy”, którego celem jest zwiększenie globalnej konkurencyjności firmy w pionierskich technologiach.

Changjiang Daily donosi, że Liao Minghui z HUST’s School of Electronic Information and Communications ma otrzymywać roczną pensję w wysokości od 1,82 mln juanów (1,06 mln PLN) do 2,01 mln juanów (1,17 mln PLN).

Liao jest znanym już w środowisku specjalistą zajmującym się problematyką wykrywania i rozpoznawania „scene text”, czyli takiego, który występuje w obrazie, a nie jest stroną zeskanowanej książki. Chodzi o napisy i teksty na przykład na zdjęciach, „dostrzeżone” przez kamery na drodze, gdzieś w otoczeniu. Teksty takie maja różna wielkość, kolor, tło, etc. Liao zajmuje się budowaniem systemów, które umożliwiają systemom cyfrowym, elektronicznym (na przykład smartfonom) samodzielne wychwytywanie i odczytywanie takich tekstów. Jest autorem i współautorem ponad 10 artykułów naukowych na ten temat. Wszystkie zostały opublikowane przez najlepsze konferencje i czasopisma akademickie chińskie i zagraniczne.

Liao Minghui

Zatrudnienie Liao Minghui to element programu “Genius Youngsters” zainicjowanego przez Ren Zhengfei, założyciela Huawei, w 2019 roku. Celem programu jest przyciągnięcie do firmy globalnych talentów. Ren Zhengfei zapowiedział 3 lata temu, że Huawei początkowo zatrudni od 20 do 30 najlepszych młodych absolwentów szkół wyższych z całego świata, a następnie powiększy tę liczbę go dziesięciokrotnie.

Osoby zatrudnione w ramach programu otrzymują roczne wynagrodzenie w trzech przedziałach:

  • od 896 tys. juanów (519 tys. PLN) do 1,01 mln juanów (590 tys. PLN);
  • od 1,41 mln juanów (820 tys. PLN) do 1,57 mln juanów (910 tys. PLN);
  • od 1,82 mln juanów (1,06 mln PLN) do 2,01 mln juanów (1,17 mln PLN).

W zeszłym roku Zhang Ji, doktorant z Narodowego Laboratorium Optoelektroniki HUST w Wuhan, otrzymał podobno 2,01 miliona juanów rocznego wynagrodzenia, najwyższą jak dotąd kwotę wypłacona w ramach programu „Genius Youngsters”.

Zhang Ji

Program ten jest spójnym elementem filozofii zarządzania Ren Zhengfei, który w jednym z przemówień powiedział: “Siłą Stanów Zjednoczonych jako narodu nie jest ziemia, tylko talenty. Czego możemy się nauczyć od USA? Przyciągajmy talenty! Ci genialni nastolatkowie są jak podskubujące rybki, które ożywiają i aktywizują nasz zespół.”

W ostatnich latach chińskie firmy technologiczne, w tym Alibaba Group i Baidu Inc, przyspieszyły swoje działania w kierunku komercjalizacji najnowocześniejszych technologii. Częścią ich planu jest zatrudnianie największych wśród młodych talentów, osób, które mogą pomóc osiągnąć ten cel w jak najkrótszym czasie.

Eksperci branżowi twierdzą, że premiowanie talentów technologicznych w Chinach odzwierciedla determinację firm, które chcą przyspieszyć ewolucję pionierskich technologii. To oczywista reakcja na ryzyko negatywnego wpływu wszelkich możliwych globalnych niepewności politycznych i gospodarczych.

Według agencji informacyjnej Tianyancha, Huawei założył niedawno firmę technologiczną z zarejestrowanymi aktywami w wysokości 727 milionów juanów (421 mln PLN), w której prowadzone będą prace mające na celu łączenie (Fusion) platform technologicznych sztucznej inteligencji, usług Big Data, gdzie rozwijane będzie oprogramowanie, a także projektowanie układów scalonych.

Ren Zhengfei, założyciel Huawei

Program „Genius Youngsters” Huawei ma drugie dno. Szybki rozwój Chin, a zwłaszcza dokonywanie przełomów technologicznych, które Chiny postawiły sobie za strategiczny element rozwoju państwa, wymaga ogromnej liczby talentów. W Państwie Środka, pomimo rosnącej liczby ośrodków naukowych, akademickich, R&D popyt na młode talenty znacznie przewyższa podaż.

Dziś już wiadomo, że tylko w szeroko pojętej branży półprzewodnikowej do 2022 roku będzie brakowało w Chinach 250 000 szczególnie utalentowanych, wyróżniających się specjalistów.

I ta informacja powinna zainteresować młodych polskich naukowców. Chiny stają się przestrzenią, w której można rozwinąć skrzydła. I to nie wyłącznie za uścisk ręki ministra. Chiny zaczęły podkreślać istotę badań podstawowych dla rozwoju nauki, i ich fundamentalne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa, gospodarki. Z jednej strony inwestują w teorie i badania niepewne, nie dające gwarancji zwrotu z inwestycji w jakimkolwiek czasie, z drugiej rozumieją prostą zależność: wynalazki i innowacje zyskują realną wartość wyłącznie wtedy, kiedy się je komercjalizuje. A środki pochodzące z komercjalizacji można zainwestować w badania podstawowe. I tak w kółko.

Próbujcie, publikujcie, dajcie się zauważyć!

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button