Wiadomości

Instytut Badań Chin Współczesnych podpisuje pierwsze porozumienie

W dniu 28 czerwca 2018 roku w mieście Foshan (7 mln mieszkańców) w prowincji Guangdong podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Badań Chin Współczesnych z Gdyni, a WIOT International Science and Technology Enterprises Incubator z Foshan. Celem tego porozumienia jest realizacja projektu Instytutu Badań Chin Współczesnych mającego na celu uruchomienie Polsko-Chińskiego Parku Sztucznej Inteligencji w Greater Bay Area w Chińskiej Republice Ludowej. Greater Bay Area, obszar obejmujący Makau, Zhuhai, Kanton, Foshan, Nansha, Shenzhen i Hong Kong powoli zamienia się w jeden organizm administracyjny (megapolis), który ma stać się chińskim odpowiednikiem kalifornijskiej Doliny Krzemowej. Ogromny potencjał produkcyjny, finansowy, a przede wszystkim postawa władz centralnych i lokalnych sprawia, iż Greater Bay Are staje się idealną przestrzenią dla rozwoju działalności naukowej i badawczej. Stąd też pomysł utworzenia tu właśnie polskiego ośrodka, którego celem będzie wspieranie polskich projektów naukowych o dużym potencjale rynkowym.

– Poprzez Polsko-Chiński Park Przemysłu Sztucznej Inteligencji chcemy wspierać finansowo i organizacyjnie polskie projekty o dużym potencjale badawczym – mówi założyciel Instytutu Badań Chin Współczesnych Leszek Ślazyk. – Chcemy też budować tu w Chinach nowy wizerunek Polski, markę Polski jako państwa, którego domeną nie jest mleko w proszku, ale rewolucyjne wynalazki i przełomowe badania. Działając w Chinach będziemy w stanie zamieniać je (wynalazki, badania) na realne produkty zdobywające rynek chiński, a co za tym idzie rynki globalne. Wraz z moimi współpracownikami – Arnoldem Adamczykiem oraz Frances Zhu – działającymi tutaj na miejscu, budujemy przyczółek dla polskiej myśli technicznej, dla polskich naukowców. Chcemy też stworzyć przestrzeń dla polskich młodych talentów, które dzięki lokalnym potencjałom będą mogły rozwijać swoje uzdolnienia w obszarach robotyki, sztucznej inteligencji, VR i AR, a także uzyskają możliwość pracy nad technologiami przyszłości, jak na przykład komputery kwantowe.

Porozumienie o współpracy podpisane wczoraj w Foshan jest pierwszym krokiem Instytutu na drodze do pozyskania dla projektu chińskich partnerów reprezentujących odpowiednie potencjały i doświadczenie. Działania te nie miałyby szans powodzenia bez aktywnego wsparcia ze strony Konsulatu Generalnego RP w Kantonie, a zwłaszcza pani Joanny Jachacy, wicekonsul ds. ekonomicznych.

W imieniu WIOT Foshan porozumienie podpisała pani dyrektor generalna International Science and Technology Enterprises Incubator – Julia Shen, Instytut reprezentował jego twórca – Leszek Śłazyk.

Jedną z części zorganizowanej przez WIOT uroczystości była prezentacja chińskim inwestorom pierwszych polskich projektów dotyczących badań i produkcji półprzewodników, ogniw fotowoltalicznych, rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji oraz technologiach wirtualnej rzeczywistości.

W kolejnym tygodniu zaplanowano rozmowy na temat finansowania wybranych projektów.

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button