Wiadomości

Internauci uwalniają pacjenta zakładu psychiatrycznego

Kontrowersyjny internetowy post doprowadził do uwolnienia człowieka, który ponad 14 lat życia spędził w zakładzie psychiatrycznym. Post zatytułowany: “Na pomoc! Mojego ojca zamknięto w zakładzie psychiatrycznym!”  zamieściła  autorka, Guo Hanyun na tianyaclub.com, popularnej chińskiej witrynie społecznościowej.

Guo napisała, że jej ojciec, Guo Yuanrong, został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym w Shinyan po tym jak publicznie oskarżył swojego zwierzchnika o łapówkarstwo. Rodzina Guo wielokrotnie zwracała się do kierownictwa szpitala o uwolnienie Yuanronga. Za każdym razem odpowiedź była odmowna.

W ciągu kilku dni post przeczytało 350,000 internautów i pojawiło się pod nim 6,200 komentarzy. Córka Yuanronga obiecała, że poślubi lub “stanie się niewolnicą” każdego, kto pomoże uwolnić jej ojca. Sprawą szybko zainteresowały się media. Trzy dni po zamieszczeniu postu na stronie, Guo Yuanrong (50) został zwolniony ze szpitala.

Z punktu widzenia władz cała sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej.

Ich zdaniem pacjent przebywał w zakładzie ponieważ chorował na schizofrenię, na którą zapadł po rozwodzie z żoną w 1994 roku. Reporterzy Agencji Prasowej Xinhua zostali upoważnieni do zapoznania się z obszerną dokumentacją choroby pacjenta. Urzędnicy wyjawili również, że Guo bywał w przeszłości zatrzymywany za zakłócanie spokoju i szantażowanie przywódców politycznych oraz, że już dwukrotnie zwalniano go ze szpitala, ale za każdym razem musiał ponownie podejmować leczenie.

Okazało się , że Guo wcale nie ma córki, a post zamieszczony został przez dwóch internautów z Shiyan. Obydwaj byli w przeszłości karani za zniesławianie oficjeli rządowych i nielegalne zbieranie podpisów, a jeden z nich, Peng, był pacjentem tego samego zakładu co bohater postu.

Peng i Guo zaprzyjaźnili się ze sobą podczas pobytu w szpitalu. Obydwaj doszli do wniosku, że są zdrowi i że więzi się ich, bo nienawidzą Partii.

Po zwolnieniu z zakładu, Peng oraz jego wspólnik Chen przez pół roku zbierali informacje na temat Guo. Kilkukrotnie próbowali doprowadzić do wypuszczenia go z zakładu. Udało im się dopiero, kiedy wpadli na pomysł wykorzystania internetu.

Po ujawnieniu tych informacji internauci bardzo różnie wypowiadali się o całej sprawie. Część z nich w dalszym ciągu wierzy nie istniejącej córce Guo i cieszy się ze zwycięstwa.


Źródło: SCMP, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button