Wiadomości

Islandia wynajmie Chinom 300 km kw. ziemi

ISLANDIA – W trakcie swojej ostatniej wizyty europejskiej, podczas której spędził 3 dni w Polsce Wen Jiabao odwiedził również Islandię. Bezpośrednim efektem tej wizyty jest zmiana nastawienia Islandczyków do projektu chińskiego miliardera Huang Nubo, którego jeszcze w zeszłym roku wyspiarze odesłali z kwitkiem.

Chiński magnat przemysłowy Huang Nubo wyjawił jakiś czas temu, że nabędzie działkę na Islandii w celu wybudowania tam kurortu turystycznego. Islandczycy po kilku miesiącach projekt storpedowali i odrzucili ofertę chińskiego miliardera. Wedle najnowszych informacji zdobytych przez China Daily, Huang jednak zrealizuje swój projekt. Działkę, którą była zainteresowany wydzierżawi zamiast kupić, co było jego pierwotnym zamiarem. Ta drobna zmiana nie przekreśla jednak ambitnych planów przemysłowca tak bardzo, jak podjęta niedawno przez Islandzki rząd, a dzięki interwencji Wen Jiabao już nieaktualna decyzja, by propozycję Huanga całkowicie odrzucić.

– Najprawdopodobniej podpiszemy umowę. Wydaje mi się, że efekt końcowy nie będzie szczególnie odległy od moich oczekiwań – powiedział Huang o swojej najnowszej transakcji. Przemysłowiec zainwestował ponoć 200 milionów dolarów w dzierżawę 300 kilometrów kwadratowych na północnym wschodzie Islandii. Huang powiedział również, że jeśli podczas najbliższego spotkania z islandzkimi ministrami wszystko pójdzie po jego myśli, a na to się zanosi, to już w czerwcu rozpoczną się prace budowlane luksusowego kompleksu hoteli.

huang nubo, chiny, leszek slazyk

W 2011 roku firma Huanga, Beijing Zhingkun Investment Group, zapowiedziała kupno gruntów pod budowę kurortów turystycznych na Islandii, ale w listopadzie tego samego roku islandzki minister spraw wewnętrznych odrzucił propozycję zakupu.

– Postanowiłem wtedy poczekać – powiedział Huang dziennikarzom China Daily. – Z czasem Islandczycy zorientowali się jakie będą potencjalne korzyści z realizacji mojego projektu, a także zrozumieli, że przyciągnie on ku Islandii uwagę innych inwestorów. Od tego czasu wykazali wiele starań, by jednak projekt zatwierdzić.

Co skłoniło niechętnych Huangowi rządzących do zmienienia decyzji? Nie wiadomo, ale ta zmiana nastawienia może mieć wiele wspólnego z wizytą na Islandii chińskiego premiera Wena Jiabao. Pod wpływem islandzkiego ministerstwa gospodarki, władze Islandii zgodziły się ostatecznie wynająć firmie Huanga pokaźnych rozmiarów działkę. Szef agencji Invest In Island, Thordur Hilmarsson, jest bardzo optymistycznie nastawiony do całego projektu:

– Pracujemy nad zgodnością założeń projektowych z islandzkim prawem, prace idą pomyślnie, a przedsięwzięcie przyniesie obopólne korzyści – powiedział Hilmarsson.

Huang wyraził nadzieję, że termin dzierżawy nie zostanie ustalony na krótszy niż 99 lat. Jest zdania, że inwestycja uczyni go pionierem i wzorem dla wielu prywatnych chińskich spółek z widokami na inwestycje w innych częściach świata. Wyraził także nadzieję, że kurort rozpocznie działalność w przeciągu najbliższych pięciu lat.

Źródło: China Daily, opracowanie: m.p., l.s.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button