Wiadomości

Jiang Zemin nie żyje?

Telewizja ATV z Hong Kongu poinformowała o śmierci byłego przywódcy Chin Jiang Zemina, powołując się na bliżej nieokreślone źródła. Wiadomość ta nie została potwierdzona przez oficjalne media chińskie. Plotka zdołała jednak obiec już całe Chiny. A to spowodowało reakcję władz: mikroblogi poruszające temat śmierci Jiang Zemina zostały zablokowane. Leszek Ślazyk

Jak podaje The China Times w chińskich przeglądarkach zostało zablokowane dzisiaj nawet słowo "śmierć".

Jiang Zemin, członek tak zwanego "trzeciego pokolenia przywódców", to były sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin w latach 1989-2002 i przewodniczący ChRL w latach 1993-2003.

Z wykształcenia inżynier-elektryk. Wstąpił do KPCh w 1946, w późniejszych latach był funkcjonariuszem partyjnym w przemyśle. W 1983 został ministrem przemysłu elektronicznego. W 1985 został mianowany burmistrzem Szanghaju, a następnie, w 1988, sekretarzem partii komunistycznej w tym mieście. Od 1987 był członkiem Biura Politycznego KPCh, wyznaczonym na sukcesora Zhao Ziyanga na stanowisku sekretarza generalnego po zdławieniu przez wojsko prodemokratycznych wystąpień studenckich na placu Tian'anmen. Jako protegowany Deng Xiaopinga, zastąpił go na stanowisku szefa Centralnej Komisji Wojskowej. Był uważany za polityka pragmatycznego, zwolennika reform gospodarczych – dopuścił m.in. uczestnictwo prywatnych przedsiębiorców w KPCh – wprowadził kraj do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W listopadzie 2002 zrezygnował z powodów zdrowotnych z przewodnictwa w partii, w marcu 2003 ze stanowiska przewodniczącego ChRL (na obu stanowiskach zastąpił go Hu Jintao); 19 września 2004 zrezygnował również z kierowania Centralną Komisją Wojskową KPCh, a w marcu 2005 Centralną Komisją Wojskową ChRL, co było jego ostatnim oficjalnym stanowiskiem. Także tę funkcję przejął Hu Jintao.

Chiński internet niemal huczy od plotek na temat śmierci Jianga. Ponieważ nie ma na razie oficjalnego potwierdzenia faktu śmierci byłego przywódcy państwa, wielu internautów domniema, że zgon Jiang Zemina będzie utrzymywany w tajemnicy tak długo jak przywódcy partyjni będą ustalali strefy swoich wpływów po odejściu silnego gracza. Jiang Zemin był wprawdzie na emeryturze, ale miał ogromny wpływ na rozwój sytuacji w swoim kraju, chociażby poprzez swojego protegowanego, Hu Jintao. Leszek Ślazyk

Źródło: PAP, beta.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button