Wiadomości

Kara śmierci za korupcję

PEKIN – Dzisiaj rano wykonano w Chinach wyrok śmierci na dwóch byłych urzędnikach wysokiej rangi, którzy dopuścili się łapownictwa na ogromną skalę. Kara śmierci została wykonana natychmiast po odrzuceniu apelacji obu osądzonych przez Najwyższy Sąd Ludowy ChRL.

Niesławnymi bohaterami dzisiejszego doniesienia Agencji Xinhua byli Xu Maiyong, były burmistrz miasta Hangzhou w prowincji Zhejiang, który został uznany za winnego łapówkarstwa, defraudacji, nadużycia władzy i skazany na karę śmierci w maju oraz Jiang Renjie z Suzhou w prowincji Jiangsu, który został osądzony i skazany za łapówkarstwo w 2008 roku.

Xu wykorzystał swoje stanowisko dla uzyskiwania korzyści finansowych od firm, którym ułatwiał wygrywanie przetargów publicznych, jak również w zamian za korzystną sprzedaż ziemi firmom i osobom prywatnym, unikanie przez te firmy i osoby płacenia należnych podatków. Za swoje usługi, które oferował jako sekretarz KPCH dystryktu Xihu i burmistrz Hangzhou otrzymał w sumie 145 milionów yuanów łapówek w gotówce (75 milionów złotych). W tym samym czasie zdefraudował ponad 53 mliony yuanów (26 milionów złotych) należących do państwowych firm deweloperskich działających na podległym mu obszarze administracyjnym. Dodatkowo zaaranżował niezgodny z prawem zwrot 71,7 miliona yuanów (36 milionów złotych) związanych z nabyciem gruntów firmie deweloperskiej, w której miał spore udziały.

chiny, leszek ślazyk, kara śmierci 2

Xu Maiyong

Jiang z kolei jako burmistrz Suhzou otrzymał korzyści majątkowe w związku z działalnością 5 firm deweloperskich budujących osiedla mieszkaniowe w zarządzanym przez niego mieście. W zamian za pomoc tym firmom Jiang otrzymał łapówki w kwocie 108 milionów yuanów (54 miliony złotych).

chiny, leszek ślazyk, kara śmierci 3

Jiang Renjie

Obaj urzędnicy odwoływali się od wyroków, ale Sąd Najwyższy nie uwzględnił ich apelacji.

Jak pisze Associated Press korupcja jest szeroko rozpowszechnionym zjawiskiem wśród chińskich urzędników, jednak niewiele spraw kończy się wydaniem wyroku śmierci, chyba, że związane są one z morderstwem lud innym przestępstwem, którego dokonano z użyciem przemocy. Tym razem obaj burmistrzowie stali się symbolicznymi ostrzeżeniami dla wszystkich wyższych urzędników w kraju. W związku z obchodzoną 90 rocznicą istnienia KPCh, a także w związku ze zbliżającą się zmianą najważniejszych osób w kraju wszystkie przypadki nadużycia władzy będą karane z całą surowością chińskiego prawa.

Źródło: China Daily, PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button