Kary dla nieuczciwych dziennikarzy
Gorące linie uruchomione zostały przez Państwową Administrację Radia, Filmu i Telewizji, Generalną Administrację Prasy i Ogólnochińskie Stowarzyszenia Dziennikarzy.Te trzy organizacje podały na antenie numery gorących linii i zwróciły się do widzów z prośbą o czynne reagowanie na przekłamania i próby wprowadzania w błąd, promując w ten sposób świadomość publiczną.
“Dziennikarze i urzędnicy, którzy dopuścili się zaniedbań, bądź z premedytacją próbowali wprowadzić opinię publiczną w błąd, zostaną surowo ukarani”, zapowiedział rzecznik organu nadzorującego.
Chińskie organy nadzorujące prasę zwróciły ostatnimi czasy baczną uwagę na nieuczciwych dziennikarzy. 28 października Generalna Administracja Prasy (GAPP) skrytykowała sześć agencji prasowych za podawanie nieprawdziwych informacji.
Gansu Daily, ważna lokalna gazeta w północno-zachodniej prowincji Gansu, podała w lipcu zeszłego roku nieprawdziwą informację, jakoby Xi’an, stolica prowincji Shaanxi, miała stać się piątym miastem pod bezpośrednim zwierzchnictwem rządu centralnego. Informacja ta wpłynęła na rynek kapitałowy i spowodowała na giełdzie wahanie akcji wszystkich spółek powiązanych z prowincją Shaanxi.
Dziennikarze i organizacje odpowiedzialne za podanie tej informacji do wiadomości publicznej opublikowały oficjalne oświadczenie. Starsi pracownicy agencji prasowych otrzymali polecenie oficjalnego przyznania się do popełnienia błędu oraz ponieśli kary finansowe. Niektórzy podali się do dymisji.
Źródło: Xinhua News Agency, opracował: m.p.