Wiadomości

Kim Dzong Il w Pekinie

PEKIN – W szóstym dniu wizyty dyktatora Korei Północnej w Chinach zezwolono chińskim mediom na opublikowanie tej informacji. Gospodarze trzymają wizyty Kim Dzong Ila w tajemnicy, ale w środę pekińską Aleją Pokoju przejechała kolumna limuzyn pod strażą. Jechał nią prawdopodobnie przywódca Korei Północnej, który od sześciu dni jest w Chinach.

W piątek jego opancerzony pociąg przejechał granicę. Prasa chińska, której po raz pierwszy pozwolono napisać o wizycie jeszcze w czasie jej trwania, ujawnia, że Kim mieszka w rezydencji rządowej Diaoyutai. Wczoraj odwiedził Wielką Halę Ludową, w której przyjmowani są zagraniczni dostojnicy.

79-letni Kim Dzong Il, choć bez potrzeby nie rusza z domu, bojąc się zamachu, odwiedza Chiny po raz trzeci w ciągu roku. Może szukać poparcia dla następcy – najmłodszego syna (w październiku 2010 r. 27-letni Kim Dzong-un został generałem armii i członkiem narodowej komisji obrony). Analitycy są zgodni, że stara się też o chińską pomoc dla gospodarki, która znajduje się w stanie zapaści. Ostatnio prosi też o żywność, bo w Północnej Korei powraca widmo głodu.

Na pomoc od Korei Południowej, w której rządzi prawica, Kim nie może liczyć, bo w 2009 r. zerwał rozmowy rozbrojeniowe o programie jądrowym i buduje kolejne bomby. Pozostają mu więc Chiny i Stany Zjednoczone.

Za nieprzewidywalnym Kimem Pekin może i nie przepada, ale nade wszystko potrzeba mu spokoju u granic, w czasie gdy buduje potęgę gospodarczą. A Kim gra rolę pilnie wsłuchanego ucznia, który chce zmodernizować własny kraj na wzór chiński. Podczas obecnej wizyty odwiedził w Nankinie byłego przywódcę Chin Jiang Zemina. Ten pokazał mu m.in. elektrownię słoneczną, centrum handlowe i fabrykę ekranów LCD.

Od dwóch dekad koreański przywódca pobiera kursy chińskiej ekonomii, zwiedzając fabryki, stocznie, a nawet giełdy. Wraca potem do kraju i… nic nie zmienia.

 

Źródło: gazeta.pl

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button