Wiadomości

Kobieta – android w tournee po Chinach

Wszystko wskazuje na to, że filmowe hity o androidach, takie jak "Blade Runner" czy "A.I." niedługo przestaną być klasyfikowane jako science-fiction. Trasę po Chinach odbył niedawno robot o nazwie Geminoid F.

Robot jest androidem, a więc maszyną pomyślaną i zbudowaną tak, by jak najdokładniej imitowała wygląd i zachowanie człowieka. Wyprodukowano ją w Japonii i zaprogramowano tak, aby imitowała 65 ludzkich zachowań i potrafiła prowadzić rozmowę na nieskomplikowane tematy.

Android okazał się wielkim hitem w Japonii, gdzie zagrał nawet w filmie i pracował jako model w sklepie odzieżowym. Geminoid F stał się niedługo potem sensacją w Chinach, prowadząc rozmowy z klientami tamtejszych galerii handlowych.

Hiroshi Ishiguro, twórca androida, twierdzi, że "coraz bardziej zaciera się granica możliwości technologicznych" oraz że "przyszłość należy do androidów". Dodaje także, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich możliwych ścieżek rozwoju i zastosowań dla tego typu maszyn, co stwarza szerokie pole do popisu dla naukowców.

Geminoid F jest ponadto jednym z najtańszych robotów, jakie kiedykolwiek zbudowano. Kosztował niecałe 110 tysięcy dolarów.

Ishiguro pracuje nad ulepszeniem androida. Obecnie próbuje przydać mu jak najwięcej ludzkich cech tak, aby był w rezultacie nieodróżnialny od żywego człowieka.

[youtube.com v=cy7xGwYdRk0]

Brrrrrr……[red.]

Źródło: weirdasianews, opracował: M.P.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button