Wiadomości

Kolejne podwyżki frachtów na trasie Chiny – Europa

Informacje dopływające do nas od przewoźników morskich stają się pomału nieco nudne. Wydaje się, że armatorzy postanowili wykreować swego rodzaju nową świecką tradycję polegającą na comiesięcznym podnoszeniu stawek za przewozy morskie. Pytanie zasadnicze brzmi: kiedy nastąpi moment, w którym ceny przewozów kontenerów spowodują, że przewożenie towarów nimi stanie się nieopłacalne. W dzisiejszych czasach podnoszenie cen na jakiekolwiek usługi wydaje się być zabiegiem co najmniej nierozsądnym. Przewoźnicy morscy, działający w ramach swego rodzaju zmowy cenowej od początku bieżącego roku podnoszą ceny niemal co miesiąc. Póki działają wespół w zespół klienci z całego świata nie mają żadnego wyboru, muszą przystawać na dotkliwe podwyżki. Nastąpi jednak taki moment, kiedy koszty transportu uczynią towary dalekowschodnie mało konkurencyjnymi. A wtedy wszyscy armatorzy zaczną lamentować, że powierza im się coraz mniej kontenerów, że obroty spadają, koszty utrzymania pustych statków rosną itd., itp. Istnieje także jeszcze jeden wariant, o wiele według mnie bardziej możliwy. Otóż jeśli tylko ceny transportu morskiego poważniej zagrożą chińskiemu eksportowi, pojawi się natychmiast chińska firma armatorska, która zaproponuje znacznie lepsze stawki i być może w krótkim czasie zmonopolizuje obsługę transportową z Chin. Niemożliwe? Zobaczymy.

Tymczasem zaś jak donoszą forwarderzy oferowane przez nich aktualnie stawki frachtowe na szlaku Daleki Wschód – Europa mają ważność do 31.10.2012.

Otrzymują bowiem armatorów komunikaty o planowanych od 01.11.12 podwyżkach frachtów morskich na szlaku Chiny – Europa; Tym razem wskazywana skala podwyżki wynosi 500 USD za kontener 20 stopowy oraz 1000 USD za kontener 40 stopowy.

Leszek Ślazyk

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button