Wiadomości

Kolejne samobójstwo pracownika Foxconn

SHENZHEN – Kolejny pracownik Foxconn Technology Group z fabryki w Shenzhen w prowincji Guangdong popełnił samobójstwo w dniu dzisiejszym. Wydarzyło się to miesiące po tym jak opinią publiczną w Chinach wstrząsnęła seria samobójstw pracowników Foxconn w pierwszej połowie bieżącego roku.

Śmierć pracownika Foxconn została potwierdzona przez lokalne władze. Nie podano żadnych szczegółów okoliczności tragicznego zajścia.

W pierwszej połowie roku 10 pracowników Foxconn popełniło samobójstwo na przestrzeni kilku miesięcy skacząc z dachu budynków fabryki należącej do koncernu. Firma ta, będąca jednym z ważniejszych dostawców komponentów, podzespołów i produktów gotowych dla Sony, Apple, czy Nokii w reakcji na wypadki oraz ogromną falę społecznego niezadowolenia w Chinach podniosła wynagrodzenia oferowane 400 000 (czterystu tysiącom!!!) pracowników zatrudnionych w chińskich oddziałach aż o 70%. Jedną z sugerowanych przyczyn samobójstw był bowiem niski poziom wynagrodzeń obowiązujący w Foxconnie. Jako inną przyczynę podawano stosunki panujące w firmie, określane jako niewolnicze, szczególnie w przypadku pracowników najniższego szczebla, pracujących na liniach montażowych.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button