Wiadomości

Konfucjusz w Pekinie

PEKIN – Wczoraj wieczorem odbyły się w Pekinie uroczystości związane z uczczeniem rocznicy urodzin starożytnego chińskiego filozofa Konfucjusza. Uroczystości takie odbyły się w Pekinie po raz pierwszy od momentu proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. W ceremonii wzięła udział liczna delegacja z Tajwanu.

Uroczystości ku czci najsławniejszego chińskiego filozofa, który urodził się w roku 551 p.n.e. odbyły się w świątyni Konfucjusza w historycznej dzielnicy Guozijian. Popularność konfucjanizmu w Chinach rośnie nieustannie za dyskretnym przyzwoleniem władz od połowy lat 90-tych. Za czasów Mao Zedonga zarówno Konfucjusz jak i jego wyznawcy uznawani byli za antyrewolucyjny relikt feudalnej przeszłości.

Od lat 90-tych urodziny Konfucjusza celebrowano w miejscu jego urodzin, czyli w Qufu, ale nigdy w Pekinie. Zmiana ta oznacza, że władze w Pekinie podjęły decyzję aby uczynić myśl konfucjańską normą etyczną jak i religią Chin XXI wieku, a Konfucjusza samego ustanowić oficjalna twarzą nowych Chin.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button