Wiadomości

Koniec długiego weekendu

PEKIN – Dzisiaj kończy się definitywnie “Golden Week”, czyli 7-dniowe święto państwowe ustanowione na cześć kolejnej – w tym roku 61 – rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej, co miało to miejsce w Pekinie 1 października 1949 roku.

Jeszcze do niedawna rocznicy powstania Chin Ludowych towarzyszyły typowe dla krajów socjalistycznych “rozrywki”: uroczyste posiedzenia, akademie, parady, hasła wzywające do wysiłków. Obecnie “Golden Week” to czas szturmu Chińczyków na sklepy, restauracje, a przede wszystkim możliwość wyjazdów turystycznych do ciekawych miejsc w Chinach.

Ilość osób wykorzystujących tygodniowe “wakacje” do podróżowania po kraju rośnie z każdym rokiem o kilkadziesiąt procent. W tym roku dworce kolejowe, dworce autobusowe i lotniska przeżywają prawdziwe oblężenie. Powrót do domu, lub do miejsca pracy dla wielu Chińczyków nie będzie łatwy.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button