Wiadomości

Koniec z anonimowością w internecie

PEKIN – W najbliższej przyszłości użytkownicy internetu w Chinach będą zobligowani do rejestrowania kont internetowych wyłącznie pod swoimi prawdziwymi nazwiskami.

Starszy oficer policji ChRL o nazwisku Zhang pracujący w departamencie kontroli sieci, który jest odziałem Pekińskiego Biura Bezpieczeństwa Publicznego przekazał taką informację dziennikarzom chińskich dzienników. Nowy system rejestrowania kont internetowych pod prawdziwymi personaliami ma pozwolić na ukrócenie obyczaju rejestrowania kont internetowych pod nieprawdziwymi nazwiskami i nickami? Dlaczego? Oczywiście nie chodzi aby biuro bezpieczeństwa publicznego kogokolwiek chciało kontrolować. W ten sposób Pekin chce rozwiązać rosnący problem negatywnych kampanii “czarnego PR”, którego ofiarą pada coraz większa ilość chińskich firm.

Zhang powołał się na niedawny przypadek z miejscowości Hohhot, gdzie pracownicy firmy spożywczej Mengniu Dairy poprzez internet rozpowszechniali pogłoski o tym, że produkty ich konkurenta Yili Group zawierają substancje w dramatyczny sposób przyspieszające dojrzewanie dziewczynek.

Akcje o podobnym charakterze prowadzone są na forach internetowych, poprzez blogi, videoblogi i inne kanały komunikacji internetowej ze szkodą dla wielu firm i osób prywatnych. Władze zdają sobie sprawę z tego, że nowe formy promocji z wykorzystaniem nowych technologii i kanałów komunikacji są bardzo ważne dla rozwoju przedsiębiorstw. Władze jednak muszą mieć możliwość kontrolowania złośliwych i bezprawnych ataków, będących przejawem bezpardonowej konkurencji, konkurencji która łamie prawo.

Władze oczywiście zdają sobie sprawę, że anonimowość w internecie pozwala internautom wyrażać wiele istotnych opinii, formułować istotne dla społeczeństwa wnioski, ale państwo nie może być obojętne na działania o przestępczym charakterze, a takimi są kampanie negatywne posługujące się nieprawdziwymi i krzywdzącymi informacjami.

Przedstawiciel działu kontroli internetu nie poinformował kiedy zostanie wprowadzony nowy system rejestracji użytkowników internetu.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button