Wiadomości

Kordziki z symbolem SS przypłynęły z Chin

GDYNIA – Kordziki Waffen SS ze swastykami i nazistowskimi sloganami zatrzymali pomorscy celnicy. To nie oryginały, lecz repliki, które do Gdyni przypłynęły z… Chin.

Odbiorcą kontenera, który przypłynął do gdyńskiego portu z Chin miała być firma z Mazowsza. Wśród wypełniających go towarów, m.in. noży ozdobnych, funkcjonariusze odkryli 699 sztuk replik niemieckich kordzików z czasów II wojny światowej.

Na głowni każdego z nich umieszczona jest dewiza SS “Mój honor to wierność”. Ponadto na rękojeściach kordzików naniesiony jest symbol SS oraz niemiecka gapa wojskowa, znak niemieckiego kwatermistrzostwa, tzw. Waffenamt.

Sprowadzania, nabywania i posiadania tego typu rzeczy zabrania artykuł 256, paragraf 2, Kodeksu Karnego – zaznacza Marcin Daczko, rzecznik prasowy Izby Celnej w Gdyni. – Taka działalność jest zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.Śledztwo w tej sprawie prowadzą już funkcjonariusze gdańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Szacunkowa wartość zatrzymanych kordzików wynosi około 70 tysięcy zł.


Źródło: trójmiasto.pl

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button