Wiadomości

Kosztowne korki

PEKIN – Korki uliczne oraz zatory na autostradach w 15 największych miastach Chin przynoszą każdego dnia straty wynoszące niemal 1 miliard yuanów (150 milionów dolarów amerykańskich). Problem rośnie niemal z każdym dniem, co ma związek z rosnącą w Chinach sprzedażą samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów.

Osoby dojeżdżające do pracy w miastach takich jak Pekin, Szanghaj i Kanton spędzają ogólnie 480 milionów godzin więcej niż dojeżdżający do pracy Europejczycy, podróżują bowiem z przeciętną prędkością 12 kilometrów na godzinę, czyli podobną z jaką dziesiątki lat temu pokonywali dystans do pracy na rowerach.

Ponieważ 2/3 chińskich miast cierpi na problem korków w godzinach szczytu, straty czasu podróżujących mogą być wprost przełożone na straty ekonomiczne. Za przykład można wziąć miasto takie jak Szanghaj, który zarabia około 200 milionów yuanów na godzinę.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button