Wiadomości

Kosztowne korki

PEKIN – Korki uliczne oraz zatory na autostradach w 15 największych miastach Chin przynoszą każdego dnia straty wynoszące niemal 1 miliard yuanów (150 milionów dolarów amerykańskich). Problem rośnie niemal z każdym dniem, co ma związek z rosnącą w Chinach sprzedażą samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów.

Osoby dojeżdżające do pracy w miastach takich jak Pekin, Szanghaj i Kanton spędzają ogólnie 480 milionów godzin więcej niż dojeżdżający do pracy Europejczycy, podróżują bowiem z przeciętną prędkością 12 kilometrów na godzinę, czyli podobną z jaką dziesiątki lat temu pokonywali dystans do pracy na rowerach.

Ponieważ 2/3 chińskich miast cierpi na problem korków w godzinach szczytu, straty czasu podróżujących mogą być wprost przełożone na straty ekonomiczne. Za przykład można wziąć miasto takie jak Szanghaj, który zarabia około 200 milionów yuanów na godzinę.

.
Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button