Wiadomości

Kryzys koreański

PEKIN – Rząd Chińskiej Republiki Ludowej nawołuje do dialogu i negocjacji mających na celu załagodzenie sytuacji kryzysowej trwającej od kilku dni na Półwyspie Koreańskim.

W świetle dzisiejszych okoliczności najważniejszym jest powrót do dialogu i negocjacji tak szybko jak to tylko możliwe – oświadczył Hong Lei z Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Chiny zaproponowały rządom obu Korei swoją pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu rozmów pomiędzy rządami zwaśnionych krajów. Pekin dąży do jak najszybszego załagodzenia napięcia wywołanego przez jego nieprzewidywalnego sojusznika, czyli Koreę Północną. Kim Dzong Il wywołując obecną awanturę po raz kolejny chce w ten sposób wymusić na krajach zainteresowanych pokojem w regionie, a więc Chinach, Rosji, Korei Południowej, Japonii i Stanach Zjednoczonych, pomoc materialną dla kraju, który od dziesięcioleci boryka się z problemami ekonomicznymi, będącymi następstwem prowadzenia irracjonalnej polityki gospodarczej opierającej się na stalinowskich i maoistowskich wzorcach. Tym razem jednak rząd Korei Południowej zdaje się być mniej skłonny do ustępstw i wbrew ostrzeżeniom Chin rozpoczął wspólne ćwiczenia wojskowe z flotą oraz oddziałami lądowymi armii Stanów Zjednoczonych. W ten sposób działania Korei Ludowo Demokratycznej, sojusznika Chin, uderzyły w Chiny właśnie, które od kilku lat pracują intensywnie nad uzyskaniem statusu niekwestionowanego lidera regionu.

W przypadku wybuchu otwartego konfliktu zbrojnego na Półwyspie Koreańskim Chiny znalazłyby się w arcytrudnej sytuacji dyplomatycznej. Musiały by bowiem zadeklarować się jako sojusznik Korei Północnej przeciw Korei Południowej, Stanom Zjednoczonym, Japonii i prawdopodobnie Rosji, lub też opuścić sojusznika w potrzebie, co z całą pewnością pogorszyłoby wizerunek Chin jako potencjalnego strategicznego partnera u liderów wielu państw Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button