Wiadomości

Kto jest winien braku oleju napędowego?

PEKIN – Przedstawiciele przedsiębiorstw prywatnych zajmujących się przetwórstwem ropy naftowej oskarżają chińskie państwowe molochy naftowe o ograniczanie dostępu do surowca, a co za tym idzie o wywoływanie braków oleju napędowego na chińskim rynku detalicznym.

Firmy prywatne zajmujące się przetwórstwem ropy naftowej w Chinach są w stanie  dostarczać ponad 80  milionów ton  produktów ropopochodnych, takich jak olej napędowy. Tymczasem wielkie firmy państwowe mające monopol na import ropy naftowej limitują redystrybucję tego surowca i nie dostarczają go firmom prywatnym. Taka polityka rynkowa wraz z kardynalnymi błędami w zakresie logistyki to – według prywatnych przetwórców – zasadnicze przyczyny braków oleju napędowego, który dotyka chiński rynek detaliczny od września bieżącego roku. Rynek chiński wymaga coraz większych ilości paliw, wielkie firmy mają ograniczone możliwości przetwarzania i dystrybucji, stąd braki na rynku, twierdzą prywatni przedsiębiorcy.

Sinopec i Petro China, dwie największe państwowe firmy naftowe w Chinach twierdzą oczywiście, że dostarczają prywatnym rafineriom zamawiane przez nie ilości surowców, jeśli prywatne firmy odczuwają jakieś braki, to wynikają one wyłącznie z ich złych kalkulacji, zbyt małych wolumenów zamówień.

Bez względu na to kto ma rację w tym sporze, bezspornym faktem są nieustające, wielokilometrowe kolejki samochodów ciężarowych przed stacjami benzynowymi.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button