Wiadomości

Kuchnia chińska: Podstawowe naczynia i akcesoria – wok

Skoro powiedziało się A, trzeba powiedzieć B. Skoro poruszyłem w sposób nierozsądny temat chińskiego gotowania, to teraz nie mam wyboru, trzeba ciągnąć ten wózek. Zatem kontynuuję temat kuchnia chińska, nie bez przyjemności prawdę rzekłszy. Od czego by tu zacząć? Żeby spreparować jakieś danie trzeba mieć z czego je zrobić i w czym je przygotować. I od tego zaczniemy, czyli od naczyń.

Z przygotowywaniem potraw chińskich kojarzy się niewątpliwie wok [łok], naczynie wykonane z cienkiej blachy, o kształcie głębokiej misy. Wok jest niezwykle uniwersalny, bowiem możemy w nim smażyć jak również gotować. Chińskie potrawy jesteśmy w stanie przygotować oczywiście bez używania woka posługując się patelnią, czy rondlem, jednak  w przypadku gotowania orientalnych potraw wok ma wiele istotnych przewag nad naczyniami europejskimi. Po pierwsze ze względu na wykorzystany do jego wykonania materiał niezwykle szybko się nagrzewa i pozwala uzyskać wysoką temperaturę. To przyspiesza znacznie proces przyrządzania potraw. Specyficzny kształt woka pozwala sprawnie mieszać składniki do niego wrzucone, a przy tym równomiernie je podgrzewać. Jako, że mamy do czynienia z wysoką temperaturą gotowania musimy energicznie mieszać potrawy, aby uniknąć przypalenia. Tu misa woka pozwoli nam uniknąć rozrzucania jedzenia po kuchence, jak również meblach i podłodze kuchni. Używając go unikamy dodatkowej roboty.

Obecnie możemy kupić wiele typów woków. Nierdzewne, aluminiowe,miedziane, pokrywane teflonem, a nawet elektryczne.  No i co? No i pstro. W przypadku tego naczynia nie ma sensu wybierać jakiegoś super drogiego wynalazku. Dobry wok bowiem to taki wykonany ze zwykłej stali. Oryginalny chiński wyposażony jest w dwa niewielkie uszka, co dla nas, gotujących bardziej amatorsko, nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej zatem wybrać stalowy z długim drewnianym trzonkiem, który ułatwia manewrowanie "garem" oraz z małą rączką po drugiej stronie, która ułatwia unoszenie i przenoszenie woka.

chinska kuchnia, chiny, leszek slazyk, wok, 2

Best of the best of the best. Blacha, trzonek i rączka. Ot i wszystko w temacie. 

Stalowy wok wymaga zahartowania, dzięki któremu uczynimy zeń naczynie niemalże niezniszczalne. Instrukcję hartowania woka opiszę w następnym wpisie na temat kuchnia chińska.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, lub co rozważyć kupując wok?

Często spotykanymi wokami są te pokrywane teflonem. Mają chronić przyrządzane potrawy przed przywieraniem do ścian naczynia. Moim zdaniem jest to niedobre rozwiązanie. Przed przywieraniem chroni dobrze rozprowadzany olej (i to w niewielkich ilościach – wbrew obiegowym opiniom), a także dolewana woda i sosy. A przede wszystkim mieszanie i podrzucanie. |Gotowane specjały nie mają po prostu czasu na jakieś głupie przywieranie. Co więcej jeśli do gotowania w woku będziemy używać łopatek, podbieraków, chochelek i sitek, to teflon polegnie w krótkim czasie, zacznie się łuszczyć. Drobiny teflonu w jedzeniu zaś to poważne zagrożenie zdrowia.

Woki zasadniczo różnią się kształtem dna. Klasyczne są wypukłe (cała misa woka jest częścią kuli), te nowocześniejsze mają płaskie dno. kuchnia chińska

chinska kuchnia, chiny, leszek slazyk, wok, 3

Jeśli Bóg nas pokarał kuchenką elektryczną, lub płytkami ceramicznymi (w porządnych czasach za takie fanaberie jak gotowanie bez ognia palono by na stosie po prostu) musimy wybrać wersję płaskodenną. Nie tylko przez wzgląd na stabilność naczynia podczas gotowania, ale również ze względu na fizykę. Sferyczne dno woka odbija fale cieplne, które mogą uszkodzić a nawet zniszczyć kuchenkę.

Jeśli w zestawie z wokiem występują dodatki takie jak pokrywa, nakładka z grillem do gotowania na parze, to tylko dobrze świadczy o woku. Warto sprawdzić na wszelki wypadek, czy pokrywa pasuje do woka. Zdarza się bowiem, że niestety nie.

Jeśli chodzi o wielkość woka, to decyzja zależy już wyłącznie od naszych preferencji i możliwości. Z pewnością musimy wybierać głęboki (w kuchni koreańskiej stosuje się do gotowania zup płytkie woki o głębokości zbliżonej do głębszej patelni; w takim woku usmażenie ryżu to masakra i zniszczenie), o średnicy jak największej, jednak nie utrudniającej pracy na posiadanej przez nas kuchence.

Skoro już zdecydowaliśmy się na wok i kupiliśmy ten najbardziej nam odpowiadający, to już nie stoi przed nami żadna przeszkoda, aby wyruszyć w podróż pod tytułem kuchnia chińska. Zaraz, zaraz! Jeszcze hartowanie. Korzystanie ze stalowego woka bez przygotowania to przygoda literalnie niesmaczna.

Za tydzień będzie i o hartowaniu i o tym jak po gotowaniu, smażeniu i innych breweriach wok myć, żeby służył nam przez lata.

Redaktor

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button