Wiadomości

Łapówki drogą do więzienia dla chińskich miliarderów

PEKIN – Zgodnie z najnowszym rankingiem Hurun Report, miesięcznika słynącego z publikacji rozmaitych list i zestawień, łapówkarstwo jest główną przyczyną, dla której chińscy biznesmeni skazywani są na karę więzienia.
Nadużycia i defraudacje na rynkach kapitałowych plasują się na drugim miejscu.
Zgodnie z raportem, 24 z 1,882 chińskich magnatów finansowych odbywa w tej chwili karę więzienia lub czeka na proces. Jest wśród nich Huang Guangyu, numer 21 na sporządzonej przez Hurun w 2010 roku liście najbogatszych Chińczyków, którego majątek wynosi 24 miliardy juanów (3,6 miliarda dolarów) i który jest w tej chwili najbogatszym obywatelem kraju odsiadującym wyrok.
Wyrok odsiaduje również Zhang Wenzhong, założyciel i były prezes firmy Wumart, która zarządza siecią sklepów i hipermarketów. Zhang został skazany na 18 lat pozbawienia wolności za przyjmowanie i oferowanie łapówek, defraudacje i nadużycia.
Raport wykazał również, że skazani bogacze wywodzą się głównie z branży nieruchomościowej i że działalność przestepczą rozpoczynają mniej więcej w 40 roku życia, w wieku lat 43 z reguły rozpoczyna się śledztwo, w więzieniu lądują mniej więcej w wieku 45 lat, a na wolność są wypuszczani średnio w wieku lat 56.
Rupert Hoogewerf, założyciel i wydawca miesięcznika Hurun Report, powiedział, że problem jest skomplikowany i wielowymiarowy, oraz że nie można jednoznacznie określić, z jakiego powodu opływający w dostatki chińscy miliarderzy decydują się na łamanie prawa.
Źródło: China Daily, opracował: m.p.
….
Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button