PolitykaWiadomości

Ławrow w Pekinie – misja ratunkowa?

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow złożył wczoraj wizytę w Pekinie. Oficjalnie Ławrow przybył do Chin, aby rozmawiać na temat Syrii oraz Korei Północnej. Wiadomo jednak, że celem wizyty rosyjskiego ministra jest próba nakłonienia Chińczyków do wsparcia Moskwy podczas czwartkowej konferencji w Genewie. Rosja potrzebuje tam poparcia Chin w sposób szczególny.

O prawdziwym celu wizyty Ławrowa w Chinach poinformował The Global Times, tabloid kontrolowany przez organ Komunistycznej Partii Chin – Dziennik Ludowy.

Ławrow przyleciał do Pekinu wczoraj z wizyta dyplomatyczną, w której programie znalazło się między innymi spotkanie z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem oraz chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi. Rosjanie informując o wizycie swojego ministra w Chinach sugerowali, że rozmawiać będzie on tam o Syrii, Korei Północnej i innych kwestiach znajdujących się we wspólnym kręgu zainteresowań obu państw. Chińczycy nie pozostawili niedomówień. Jak to określił The Global Times Siergiej Ławrow przybył do Chin z misją ratunkową. Jej jedynym celem jest ustalenie (czy raczej próba ustalenia) warunków, na których Pekin poprze Moskwę podczas konferencji w Genewie, która odbędzie się w czwartek, a której zasadniczym tematem będzie kwestia ukraińska. Uczestnikami konferencji mają być przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej. Chiny choć nieobecne per personam mają na postawę Rosji wpływ ogromny. Bez chińskiego zaplecza Rosjanie będą w Genewie absolutnie osamotnieni.

Po spotkaniu z chińskim ministrem spraw zagranicznych Ławrow przyznał, że dyskutował z Wangiem sprawę sytuacji na Ukrainie, dodając, że Moskwa jest wdzięczna Chinom za ich zrównoważoną, odpowiedzialna postawę wobec napięcia sytuacji na Krymie i we wschodniej Ukrainie. Po raz kolejny Ławrow podkreślił, że użycie siły na Ukrainie może zablokowac jakiekolwiek próby dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

Według obserwatorów wizyta rosyjskiego ministra w Pekinie jest "wołaniem o pomoc". Rola Chin w ukraińskim konflikcie natomiast wydaje się coraz bardziej znacząca. Chiny dzisiaj moga ugrać z Rosja bardzo dużo. Na maj planowana jest wizyta Władimira Putina w Chinach. Podczas tej wizyty może dojść do podpisania wypracowywanego przez lata kontraktu na 30 letnie dostawy rosyjskiego gazu. Do tej pory na przeszkodzie do zawarcia umowy stała cena proponowana przez Rosjan. W obliczu konferencji w Genewie i jej ewentualnych konsekwencji dyplomatycznych oraz ekonomicznych Rosjanie mogą pójść na wszelkie ustępstwa.

Czy poszli?

Tego dowiemy się już jutro.

Źródło: WCT

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button