Wiadomości

Lekcji nie będzie, szkoła nieczynna

SZANGHAJ – Rodzice uczniów jednej z prywatnych szkół w mieście gorączkowo szukają nowej szkoły dla swoich dzieci po tym, jak niewielka prywatna szkoła podstawowa o profilu międzynarodowym, do której uczęszczały ich pociechy została nagle i w tajemnicy zamknięta z powodu problemów finansowych..

Przynajmniej 40 uczniów potwierdziło, że około tydzień temu dyrektor szkoły zniknął i nie ma z nim żadnego kontaktu.

Od jakiegoś czasu krążyły plotki, że szkoła, która otrzymuje od władz około 66 tysięcy yuanów (30 tysięcy złotych) rocznie, ma poważne długi, a niektórzy nauczyciele od miesięcy nie otrzymywali pensji.

Yu Ruiqinga, dyrektora tej prywatnej szkoły podstawowej w Pudong, ostatni raz widziano na terenie kampusu szkolnego w zeszłym tygodniu podczas spotkania z rodzicami. Rodzice próbowali poruszyć temat rzekomego zadłużenia placówki, ale dyrektor unikał odpowiedzi na pytania dotyczące tego zagadnienia. We wtorek wieczorem natomiast rodziców poinformowano telefonicznie, że od środy zajęcia nie będą się już odbywać.

Szkoła mieściła się w wynajętym budynku kompleksu szkół Muyangren.

"Wiedzieliśmy oczywiście, że szkoła miała problemy finansowe", mówią rodzice. "Ale nie spodziewaliśmy się, że zostanie zamknięta przed końcem semestru".

"Czujemy się oszukani", powiedziała dziennikarzom Helen Zhou, matka 8-letniego ucznia zamkniętej podstawówki, która szuka teraz dla niego innej szkoły o podobnym profilu. Jest to bardzo trudne, ponieważ w regionie jest bardzo niewiele szkół z wykładowym angielskim.

"Najprawdopodobniej synowi po prostu wcześniej zaczną się wakacje", mówi zrezygnowana.

Dziennikarze dotarli do nauczycieli, którzy skarżą się, że od ponad dwóch miesięcy nie otrzymali wynagrodzenia za pracę.

Najdziwniejsze w całej sytuacji jest to, że już drugi raz w historii placówki szkoła zostaje niespodziewanie zamknięta, a jej dyrektor niespodziewanie znika. Poprzedni kierownik placówki, Huang Liqun, zapadł się pod ziemię we wrześniu zeszłego roku.
 

Źródło: China Daily

 


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button