Wiadomości

Ludność Tybetu przekroczyła 3 miliony

Najnowsze badania wykazały, że liczba stałych mieszkańców Tybetu przekroczyła 3 miliony. Oblicza się również, że rdzenni Tybetańczycy stanowią około 90% tej liczby.

Liczba mieszkańców Tybetu, jednego z chińskich regionów autonomicznych, wzrosła od czasu poprzedniego spisu, który miał miejsce w 2000 roku, o prawie 15% i o ponad 1,76 miliona od roku 1959, kiedy przeprowadzono w Tybecie "reformy polityczne".

Tybet może się obecnie poszczycić  1,4-procentowym tempem przyrostu ludności, a więc ponad dwa razy wyższym, niż wynosząca dokładnie 0,57% średnia krajowa.

Zmniejszeniu uległa jednak liczba osób na gospodarstwo domowe, z 4,75 w roku 2000 do 4,23 w roku 2011.

Chiński zakaz posiadania więcej niż jednego dziecka nie obowiązuje w Tybecie, gdzie rodzice często decydują się na dwoje lub więcej dzieci.

90% Tybetu zamieszkują Tybetańczycy, drugą największą grupą etniczną w regionie są  Chińczycy Han, czyli najbardziej liczna gruba etniczna w Chinach.

Najbardziej zaludnioną prefekturą Tybetu jest Xigaze, gdzie mieszka blisko 704 tysiące ludzi.

Badanie wykazało również, że Tybetańczycy są obecnie znacznie lepiej wykształconą grupą etniczną, niż miało to miejsce w roku 2000. Szkołę podstawową kończy obecnie niemal dwa razy więcej dzieci, niż 11 lat temu.

Tybet pozostaje najsłabiej zaludnionym regionem Chin.

 

Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button