Wiadomości

Made in China…w Polsce?

TVN CNBC jest bodaj jednym z nielicznym, jeśli nie jedynym medium w Polsce, które stara się na bieżąco obserwować sytuację w Chinach. 28 maja miałem okazję rozmawiać z panem redaktorem Robertem Stanilewiczem na temat perspektyw dotyczących losów produkcji charakterystycznej do niedawna dla Chin, a stającej się tam coraz bardziej nieopłacalną.

Przyroda nie znosi pustki. Jeśli traktować ekonomię jako część nauk humanistycznych, przyrodniczych, wyciągnąć można prosty wniosek: produkcja, która przestaje mieć rację bytu w Chinach musi znaleźć nowy kraj, nowy obszar. Gdzie to może być? Słyszy się odpowiedzi pozbawione głębszego zastanowienia: Pakistan, Kambodża, Wietnam, Bangladesz…. Głosiciele takich tez zapominają o istotnych determinantach decyzji menadżerów z lat 90-tych XX wieku, którzy postanawiali umieścić swoją produkcję w Państwie Środka: stabilność polityczna, stabilność społeczna, rozwijająca się dynamicznie infrastruktura, nowoczesne zaplecze produkcyjne. Biedne kraje azjatyckie nie posiadają takich cech. Jakie je mają? Europejskie, w tym Polska. A może przede wszystkim Polska:

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button