Wiadomości

Maersk Elba wchodzi do portu w Gdańsku

GDAŃSK – Maersk Elba w środę wchodzi do gdańskiego terminalu DCT w Porcie Północnym. To największy kontenerowiec i równocześnie najdłuższy statek w historii, który pojawił się na wodach Bałtyku. Jednostka mierzy 366 metrów długości.

 

Wejście giganta do gdańskiego portu to urzeczywistnienie kolejnego etapu rozwoju terminalu Deepwater Container Terminal, którego historię zna już chyba każdy mieszkaniec Trójmiasta. Nie bez powodu. Można powiedzieć, że DCT to firma, która jak żadna inna na Pomorzu lubi dokonywać rzeczy powszechnie uważane za niemożliwe – także przez specjalistów. Najpierw, w styczniu zeszłego roku jako pierwszy i na razie jedyny terminal na Bałtyku ściągnęła do siebie bezpośrednie kontenerowe połączenie oceaniczne – linię AE10 Maerska. To trasa między najważniejszymi portami Azji wschodniej i Europy.

Równocześnie Gdańsk stał się pierwszym na Bałtyku kontenerowym hubem, gdzie kontenery z olbrzymich jednostek oceanicznych przeładowuje się na mniejsze – tzw. feedery, które płyną do portów docelowych (wcześniej to właśnie wyłącznie feedery obsługiwały polskie porty).

Teraz przyszedł czas na następny krok – Maersk kilka miesięcy temu poinformował o korekcie rozkładu linii AE10 polegającej przede wszystkim na zmianie jednostek ją obsługujących. Zamiast statków o pojemności ok. 8 tys. TEU (czyli standardowych kontenerów 20 stopowych) do Gdańska z Chin i Korei pływać będą kolosy o pojemności 13 i 15 tys. TEU. Pierwszy z nich to właśnie Maersk Elba – o długości 366 metrów i pojemności 13 tys. TEU. To najdłuższych statek jaki kiedykolwiek pojawił się na Bałtyku i równocześnie największy kontenerowiec w historii naszego akwenu. O pozycji Gdańska świadczy fakt, że poprzedni rekord wielkości kontenerowca należał do statków także obsługujących linie AE10 do Gdańska.

A jeszcze ciekawsze jest to, że nowy rekord zostanie zaraz pobity – dokładnie 25 maja – oczywiście znów przez statek płynący do Gdańska. Będzie to Eleonora Maersk o długości 398 metrów. Ta jednostka (i jej siostrzane konstrukcje które będą pojawiać się w DCT w kolejnych tygodniach) to najdłuższe pływające obecnie statki na świecie.

Oficjalne uroczystości związane z powitaniem Maersk Elba z udziałem szefostwa Maerska i przedstawicieli rządu odbędą się w czwartek. Statek wpłynie do Gdańsk jednak już dzisiaj – prawdopodobnie ok. godziny 11.30. Aby dobrze trafić z czasem, warto sprawdzać stronę internetową www.marinetraffic.com – na której możemy śledzić jednostki pływające po wszystkich morzach.

Idealnym miejscem na obserwacje Elby będzie sztuczna plaża przy DCT. Samochód można zostawić na parkingu przed terminalem i następnie przejść nad brzeg basenu terminalowego. Statek ma wypłynąć z Gdańska 13 maja.
 

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button