GospodarkaWiadomości

Majowy indeks PMI wciąż poniżej 50 punktów

1 czerwca bank HSBC oraz firma Markit Economics opublikowały majowe wskazania indeksu PMI dla chińskiego sektora przemysłowego. Dane uzyskane w maju świadczą o trwającym pogorszeniu kondycji chińskiego przemysłu. Indeks PMI osiągnął w maju poziom 49,2, zatem jest nieco lepszy od kwietniowego wskazania, które wynosiło 48,9, ale już trzeci miesiąc z rzędu pozostaje poniżej granicznego poziomu 50 punktów.

Osłabienie wyników chińskiego sektora przemysłowego ma bezpośredni związek z malejącymi zamówieniami składanymi przez zagranicznych klientów chińskich przedsiębiorstw. Wielkość eksportu spadła w maju najsilniej od czerwca 2013 roku. Tymczasem poziom deflacji osiągnął najniższy poziom od sierpnia zeszłego roku.

Producenci chińscy zredukowali znacznie swoje krótkoterminowe plany produkcyjne wskutek nielicznych zamówień, które otrzymali w maju. Aktywność zakupowa chińskich fabryk słabnie już drugi miesiąc z rzędu, a w wyniku tego zmalały zapasy magazynowe fabryk. W maju spadł również poziom zatrudnienia w chińskich zakładach produkcyjnych, co sprawia, że trend dotyczący malejącej ilości miejsc pracy w Chinach przedłużył się do 19 miesięcy z rzędu.

Komentując rezultaty majowego odczytu China Manufacturing PMI™ Annabel Fiddes, Główna Ekonomistka firmy Markit powiedziała:

„Majowy indeks PMI wskazuje na dalsze pogorszenie kondycji chińskiego sektora przemysłowego. Poważny spadek realizowanych zleceń, związany z małą ilością nowych zamówień eksportowych, doprowadził do pierwszego w tym roku skurczenia się ogólnej ilości wyprodukowanych towarów. Co więcej utrzymująca się tendencja polegająca na redukcji ilości miejsc pracy, obniżaniu poziomu zapasów magazynowych, jak również malejącej wielkości zakupów dokonywanych przez przedsiębiorstwa produkcyjne sugeruje, że kondycja chińskiego sektora przemysłowego nie ulegnie poprawie w najbliższym czasie, ponieważ znajdujemy się w połowie roku [co oczywiście oznacza okres wakacyjno-urlopowy w krajach, z których pochodzą największe zamówienia eksportowe – red.]. Wskazania majowego indeksu PMI świadczą o tym, że niezbędne będą działania chińskich władz, których skutkiem powinno być pobudzenie wewnętrznego popytu w kraju, jak również wzmocnienie wzrostu gospodarczego kraju.”

Kluczowe kwestie

  • Ilość nowych zamówień eksportowych spadła w największym tempie od niemal dwóch lat

  • Poziom zatrudnienia spada 19 miesiąc z rzędu

  • Presja deflacyjna zmniejsza się

 

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button