Wiadomości

Marionetki

Wang Yue jest młodym beneficjentem chińskiego cudu gospodarczego. Jeździ drogimi samochodami, nosi świetnie skrojone garnitury, bardzo dobrze zarabia. Do szczęścia brakuje mu tylko ukochanej kobiety. Z którą nie może być, bo jego rodzina uważa, że jest zbyt biedna.
Chińskie rodziny bardzo się ostatnio angażują w życie miłosne swoich dorosłych pociech. Robią to, aby uchronić swoje majątki przed “rosnącym w siłę kultem materializmu”.

Wiele fuerdai, dzieci z majętnych rodzin, znajduje się pod dużą presją, łącznie z Wangiem.

“Wątpię, bym znalazł kobietę, która będzie odpowiadała i mnie, i mojej rodzinie. To już lepiej być singlem. Skupię się na pracy, to chyba najlepsze wyjście”, mówi.

Ojciec Wanga jest właścicielem kilku hoteli i kurortów wypoczynkowych, jego matka pracuje w nieruchomościach. Wang mówi, że jego rodzice “nie kryli zniesmaczenia”, kiedy poznał ich ze swoją byłą dziewczyną, Xiao Mo.

“To zwykła dziewczyna z niewielkiego miasta w prowincji Seczuan”, zdradził Wang. “Poznaliśmy się na studiach, na imprezie urządzonej przez naszego wspólnego znajomego. To była miłość od pierwszego wejrzenia”.

Rodzice jednak nie podzielali jego entuzjazmu. Wang mówi, że nie spodziewał się aż takiej reakcji. Powiedzieli synowi, że jest to związek bez przyszłości. Po dwóch latach ciągłych sprzeczek Wang zdecydował się rozstać z Xiao. Przełamanie nastąpiło, kiedy rodzice Wanga zagrozili mu, że jeśli ożeni się z Xiao, odmówią mu wsparcia finansowego. “Rodzice za poważnie do tego podchodzą, wszystko dlatego, że jesteśmy bogaci”, twierdzi Wang.

Bogaci rodzice, którzy obawiają się, że ich dziecko pobierze się z kimś “nieodpowiednim”, zwykle albo doprowadzają do rozstania albo zmuszają do podpisania intercyzy.

“Bogaci rodzice obawiają się, że ich majątek wpadnie w ręce <<poszukiwaczy złota>>. Mają oni zwykle duży wpływ na swoje dzieci i nieustannie monitorują obiekty westchnień swoich pociech”, powiedział profesor Zhang Zhenyu, członek Szanghajskiego Stowarzyszenia Psychologicznego.

Badania wykazują jednak, że ich obawy nie są bezzasadne. Ponad 60% badanych kobiet powiedziało, że chciałoby wyjść za fuerdai, bo wtedy odziedziczyłyby fortunę jego rodziców. Ponad połowa badanych mężczyzn wypowiedziała się w podobny sposób o dziewczynach z bogatych rodzin.

Córka Zhao Hana, prezesa firmy z Guangzhou, po skończeniu studiów w Nowej Zelandii zamieszkała w Australii i wkrótce zaczęła prosić ojca o przesyłanie podwójnych kwot pieniędzy. Zhao wkrótce dowiedział się, że opłacała czynsz swojemu chłopakowi i zaprzestał wspierania jej finansowo. Wkrótce córka zadzwoniła do Chin z informacją, że chłopak rzucił ją, bo nie mogła dłużej za niego płacić. “Bardzo płakała i było mi jej żal, ale wiedziałem, że otrzymała od życia ważną lekcję”, powiedział Zhao.

Córka Hana, Zhao Deng, wróciła do Chin aby podjąć pracę w firmie ojca. Kwestię znalezienia męża powierzyła rodzicom, którzy umawiają ją na randki w ciemno. “Ja dobieram odpowiednich kandydatów, ona musi tylko wybrać. Jeżeli chłopak spodoba się jej, podpisze intercyzę, zrezygnuje ze spędzania czasu wolnego z przyjaciółmi i zmieni pracę – jestem gotów utrzymywać go do końca życia”, powiedział Zhao Han.

Nie zawsze jest tak, że dzieci sprzeciwiają się rodzicom. 28-letni Qian Zhongxing uważa, że “nie jest dostatecznie dojrzały, by wiedzieć, jak wybrać odpowiednią partnerkę, więc polega w tej kwestii na swojej matce. Wiedzą, jakie kobiety lubię, znaleźli więc taką, która podoba się i mi, i im. W ten sposób nikt nie przegrywa.”

Chen Qixia (46) jest swatką-amatorką. Regularnie organizuje randki w ciemno młodym ludziom z bogatych rodzin. Jak dotąd wyswatała dwie pary fuerdai, cieszy się więc dobrą opinią. Uważa, że jeśli wykształcenie i konto w banku się zgadza, państwo młodzi będą żyć długo i szczęśliwie. Jednak nawet wtedy nie obejdzie się bez intercyzy. Dodaje też, że w ponad 90% przypadków negocjacje rozwodowe dotyczą wyłącznie podziału majątku.

Profesor Zhang powiedział, że “z naukowego punktu widzenia, podobne wykształcenie i pozycja społeczna mogą faktycznie być gwarantem udanego pożycia. Choć wcale nie muszą.”

Źródło: SCMP, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button