Wiadomości

Masowa ewakuacja ludności – Megi nadciąga

GUANGDONG / HAINAN – W prowincjach Guangdong i Hainan rozpoczęto masową ewakuację ludności. Akcja ma związek z prognozami meteorologicznymi, które nie pozostawiają wątpliwości, najprawdopodobniej najpotężniejszy w ostatnich 20 latach huragan podąża znad Filipin w kierunku południowych wybrzeży Chin .

Narodowe Centrum Meteorologiczne w Pekinie ogłosiło najwyższy alarm II-go stopnia, ostrzegając, że super tajfun Megi może być najdotkliwszym z tych, które nawiedziły Chiny w ciągu bieżącego roku. Wyspy Hainan dotknięte na początku miesiąca najgorszymi powodziami w ostatnich 50 latach ponownie objęte są stanem alarmowym. Wszystkie jednostki pływające mają nakaz pozostawania w portach. Meteorolodzy twierdzą, że Megi podąża podobnym szlakiem do tego, którym w 2008 roku przeszedł tajfun Hagupit, który zabił w Chinach 22 osoby i spowodował straty w wysokości 12 miliardów yuanów (6 miliardów złotych).

W tej chwili ewakuowana jest ludność z obszarów zagrożonych zalaniem, położonych najniżej, najbliżej wybrzeży, jak również brzegów rzek. Ewakuacją objęto już 140 ooo osób. Huragan wywołał w okolicach Filipin fale o wysokości od 6 do 9 metrów, które mogą nacierać na chińskie wybrzeże od piątku przez kolejne 48, a nawet 72 godziny. Sytuację pogarszają ulewne deszcze, które nieustannie padają nad obiema prowincjami. Poziom wód w ponad 450 zbiornikach retencyjnych przekroczył poziom alarmowy.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button