Wiadomości

Megapolis z 9 miast w delcie Rzeki Perłowej

GUANGZHOU – Ambitny plan urbanizacyjny połączy w niedalekiej przyszłości miasta delty Rzeki Perłowej, jednego z największych ośrodków przemysłowych na świecie, w olbrzymich rozmiarów jednolitą metropolię.Władze Guangdong planują przeznaczyć na realizację projektu zawrotną kwotę 2 bilionów yuanów. Celem projektu będzie połączenie dziewięciu miast leżących w delcie Rzeki Perłowej poprzez zagospodarowanie dzielącej je przestrzeni i unormowanie dzielących je różnic społecznych i gospodarczych.

Wykonanie projektu jest jednym z założeń 12-tego Planu Pięcioletniego. Łączna powierzchnia całego megapolis zamknie się w 40,000 kilometrów kwadratowych, a liczba mieszkańców wyniesie 42 miliony.

Scalanie miast w jedną metropolię wspomoże ponad 150 pomniejszych projektów infrastrukturalnych, które będą miały na celu zintegrowanie transportu i polityki energetycznej. Poszczególne dzielnice, Guangzhou, Shenzen, Foshan, Dongguan, Zhongshan, Zhuhai, Jiangmen, Huizhou i Zhaoqing, będą wspólnie korzystały z zasobów eksploatacyjnych wody podziemnej, nastąpi usprawnienie wymiany informacyjnej i obniżenie kosztów międzymiastowych połączeń telefonicznych o 85%.

Metropolia będzie produkować rocznie około 10% przychodu narodowego brutto i ponad 30% dochodu prowincji.

Władze twierdzą, że region delty Rzeki Perłowej stanie się do roku 2020 “konkurencją dla największych ośrodków przemysłowych na świecie” oraz “największym ośrodkiem przemysłowym w Azji”.

Poszczególne miasta połączy sieć kolejowa o łącznej długości 5,000 kilometrów, która skróci czas podróży pomiędzy poszczególnymi miastami-dzielnicami do maksymalnie jednej godziny. Bilety zostaną zlikwidowane na rzecz karty chipowej, za pomocą której będzie można uiszczać opłaty za przejazd.

W związku z połączeniem kilku miast w jedno, planuje się także unifikację systemów edukacyjnych, służby zdrowia i polityki socjalnej. Duży nacisk położony zostanie na walkę z zanieczyszczeniem środowiska, które jest w tej chwili jednym z najbardziej palących problemów w regionie.

Projekt postuluje również wprowadzanie unowocześnień technologicznych w regionie, obniżkę cen benzyny i energii elektrycznej. Do końca przyszłego roku zostaną ponadto zniesione wszelkie ograniczenia dla przemieszczających się pomiędzy miastami pracowników migrujących.

Rozważa się także przyłączenie to nowo powstającej metropolii Hong Kongu i Makau.

Źródło: SCMP, opracowali: m.p., l.s.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button