Wiadomości

Merkel ponownie w Chinach

Pani Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel przybyła wczoraj z dwudniową wizytą do Chińskiej Republiki Ludowej. To piąta wizyta najważniejszej osoby w niemieckiej polityce w ciągu ostatnich pięciu lat. Przypomnę, że niedawna wizyta prezydenta Komorowskiego w Pekinie była pierwszą wizytą polityka tej rangi w Chinach po 14 letniej przerwie.

Według oficjalnej informacji strony niemieckiej wizyta pani Merkel ma związek z czterdziestą rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy komunistycznymi Chinami a Zachodnimi Niemcami. Przy tej okazji szefowa niemieckiego rządu rozmawiać będzie zarówno z premierem Chin Wen Jiabao, jak również prezydentem tego kraju Hu Jintao. Tu cele pani kanclerz są oczywiste – ma ona zamiar przekonać chińskich przywódców do podjęcia pozytywnej decyzji w sprawie zakupu przez Chiny kolejnych pakietów obligacji krajów członkowskich Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec. Marchewką przygotowaną przez Niemców jest propozycja rozszerzenia współpracy w zakresie nowoczesnych technologii. Zgodnie z zapowiedziami Angela Merkel poruszyła kwestie drażliwe dla Chińczyków, jak na przykład swobody obywatelskie, ale bez nadmiernej przesady. Jedno z zapowiadanych spotkań w Kantonie z redakcją liberalnego politycznie tygodnika Southern Weekend zostało wykreślone z grafiku wizyty niemieckich polityków. Pomimo tego iż redakcja zobligowała się formalnie, że podczas ewentualnego wywiadu dziennikarze nie będą zadawać pytań dotyczących na przykład problemu wolności wypowiedzi w Chinach.

Nie szkoda róż gdy płonie las – śpiewał niegdysiejszy szansonista krajowy. Kasa pilnie potrzebna. Potrzebna od zaraz. Sprawy związane z wcześniej głos\onymi pryncypiami można schować do sekretnej teczki. Na później,. albo na zapomnienie. Się zobaczy.

Źródło: China Daily, Want China Times, beta.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button