TechnologieWiadomości

Midea Group przejmuje Kuka

 

 

W czasie kiedy większość z nas przygotowywała się psychicznie i fizycznie do pożegnania roku 2016 i powitania Nowego Roku 2017 chińska korporacja Midea Group ostatecznie przejęła niemiecką firmę Kuka, jednego z czterech największych producentów robotów na świecie. To kolejny krok Chin ku Czwartej Rewolucji Przemysłowej.

Midea Group znana była dotychczas głównie z produkcji sprzętu AGD oraz urządzeń klimatyzacyjnych domowego użytku. Od pewnego czasu jednak firma ta coraz intensywniej rozszerza swoją działalność o produkcję robotów przemysłowych. Ma to niewątpliwy związek z decyzjami Pekinu, który uruchomił wiele narzędzi stymulujących chińskie firmy do zaangażowania się w rozwój i produkcję robotów oraz maszyn i pojazdów autonomicznych. Oprócz narzędzi finansowych władze chińskie wprowadzają też cały system przepisów mających regulować oraz pozytywnie stymulować tą nową w Chinach gałąź przemysłu.

Chińczycy wyłożyli na zakup Kuka około 4 i pół miliarda euro, za co ostatecznie przejęli 94,55 procent akcji niemieckiego producenta. Był to jednak dopiero początek całej operacji przejęcia. W przypadku Kuka chiński koncern dla sukcesu transakcji przejęcia musiał również uzyskać zgodę niemieckiego ministra gospodarki (nastąpiło to w sierpniu 2016), przejść pozytywnie procedurę antymonopolową Komisji Europejskiej, ostatecznie zaś uzyskać aprobatę Komitetu Stanów Zjednoczonych do spraw Inwestycji Zagranicznych i Dyrekcji Ochrony Handlu. Nastąpiło to w piątek 30 grudnia, w rezultacie Midea Group stała się niekwestionowanym właścicielem spółki Kuka.

Według prezesa Midea Group Fang Hongbo przejęcie niemieckiej firmy pozwoli stronie chińskiej upowszechniać robotykę i technologie związane z automatyzacją zarówno w Chinach jak i na wszystkich światowych rynkach. Transakcja ta pozwoli Chińczykom wykorzystać przewagi technologiczne Kuka w światowej konkurencji z innymi producentami robotów, natomiast zasoby finansowe chińskiego właściciela stanowić będą bazę dla dalszego rozwoju innowacyjnych technologii.

Firma Kuka została założona w Augsburgu w 1898 roku. Zatrudnia na świecie 12 tysięcy pracowników. W roku 2015 uzyskała przychody na poziomie 3 miliardów euro.

Źródło: China Daily,SCMP,

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button