Wiadomości

Mikroblogi pomagają zmienić wizerunek chińskiej policji

PEKIN – Chińska policja korzysta z mikroblogów w celu poprawy wizerunku. W ciągu zeszłego roku ponad 500 komisariatów założyło własne mikroblogi. Na mikroblogu policji w Pekinie, Safe Beijing (ang. – Bezpieczny Pekin), zarejestrowało się do końca roku 2010 około 330,000 internautów.“Korzystamy z mikroblogów, aby szybciej reagować w sytuacjach awaryjnych, informować obywateli o popełnionych przestępstwach oraz umożliwić im wypowiadanie się, kiedy nie są zadowoleni z działań policji”, powiedział Zhao Feng, administrator mikrobloga Safe Beijing.Prowadzenie mikrobloga nie wspomogło jeszcze bezpośrednio żadnego policyjnego śledztwa, ale powoli pomaga polepszyć wizerunek policji wśród obywateli.

Policję w Chinach często krytykuje się za surowe podejście do obywateli, którzy popełnią choćby najdrobniejsze wykroczenie.

Mikroblogi są w Chinach niezwykle popularne. Korzysta z nich blisko 400 milionów internautów. W społeczeństwie pojawiają się głosy, że mikroblogi są jedynie kolejnym narzędziem do manipulowania masami.

Liu Bo, administrator mikrobloga Safe Nanyue nie zgadza się z tymi opiniami. “Chcemy być bardziej efektywni w niesieniu pomocy. Chcemy też pokazać, że policjanci też są ludźmi, że mają rodziny i w niczym nie różnią się od innych obywateli”.

W Jinan policja używa mikroblogów do urządzania konferencji online oraz udzielania porad obywatelom, którzy zwracają się do policjantów z pytaniami dotyczącymi np. parkowania lub przepisów ruchu drogowego.

Naukowcy twierdzą, że powszechne zakładanie mikroblogów świadczy o tym, że władze otwierają się na potrzeby obywateli. “Opinie mogą się władzom nie podobać, ale to nie znaczy, że nie powinny ich usłyszeć”, twierdzi Wang Zhongwu, profesor socjologii na Uniwersytecie Shandong.

Źródło: China Daily, opracował: m.p.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button