WiadomościWiadomości

Młodzi Geniusze i kafelkarze na wagę złota

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (25/2023/277)

Projekt „Młody Geniusz”

HuaWei Technologies Co., Ltd.  (华为科技有限公司) zatrudnia już 20 osób w ramach zapoczątkowanego w 2019 programu “Młody Geniusz” (“天才少年”). Program ten ma na celu pozyskanie przez firmę młodych, wybitnie utalentowanych osób, które na swoim koncie mają nie tylko tytuły naukowe, ale też i wymierne osiągnięcia takie, jak wysoko cenione prace naukowe, czy na przykład opatentowane rozwiązania technologiczne. HuaWei kieruje swoją ofertę zarówno do studentów, jak i absolwentów uczelni wyższych z kraju, jak i z zagranicy. Oprócz wszelkich innych benefitów, takich jak własne laboratoria, zespoły specjalistyczne, umożliwienie współpracy międzynarodowej w danej specjalizacji, chiński potentat technologiczny proponuje młodym talentom wynagrodzenia na wyjątkowym poziomie. A w zasadzie na trzech poziomach:

  • podstawowy: od 896 000 do 1 008 000 RMB rocznie (od ok. 571 373 do 642 807 PLN rocznie, czyli od 47 614 do 53 567 PLN miesięcznie);
  • średni: od 1 405 000 do 1 565 000 RMB rocznie (od ok. 895 976 do 997 955 PLN rocznie, czyli od 74 665 do 83 163 PLN miesięcznie);
  • najwyższy: od 1 820 000 do 2 010 000 RMB rocznie (od ok.1 161 104 do 1 282 170 PLN rocznie, czyli od 96 758 do 106 847 PLN miesięcznie).

Mowa o wynagrodzeniu oferowanym młodym talentom w wieku od 25 do 35 lat.

Jeden z materiałów promocyjnych programu HuaWei Top Minds opublikowany pod koniec 2019 roku

Źródło:

https://www.nbd.com.cn

Kafelkarze na wagę złota

Rośnie w Chinach gwałtownie zapotrzebowanie na murarzy i specjalistów od układania płytek. To skutek rosnącego rynku remontów mieszkań oraz nabierającego wigoru budownictwa mieszkaniowego.

Fachowcy z doświadczeniem nie narzekają na brak pracy, co więcej przyciągani są przez deweloperów i właścicieli firm remontowych coraz wyższymi wynagrodzeniami. Obecnie murarze, kafelkarze, zbrojarze, specjaliści od wykańczania wnętrz mogą liczyć na zarobki rzędu od 200 000 do 250 000 RMB rocznie (od ok.128 000 do 160 285 PLN), co daje od ok. 10 700 do 14 335 PLN miesięcznie.

Źródło:

https://news.xinmin.cn

“Zielony wodór” z Erdos

W miejscowości Erdos ( 鄂尔多斯) na północy kraju, w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej (内蒙古自治区) rozpoczęto budowę największej na świecie bazy produkcyjnej „zielonego wodoru”.1 „Zielonego” bowiem dla jego wytworzenia stosowana będzie wyłącznie energia słoneczna i wiatrowa, cały proces produkcyjny nie będzie skutkował emisją dwutlenku węgla.

Inwestorem jest China Petroleum & Chemical Corporation (中国石油化工集团有限公司 – Sinopec).2 Dziesięć sferycznych zbiorników, które stanowić będą w tej instalacji magazyn wodoru, będzie mogło pomieścić 30 tysięcy ton „zielonego wodoru” oraz 240 tysięcy ton „zielonego tlenu”.

Chiny są już obecnie największym na świecie „zielonego wodoru”.

Źródło:

1 https://baijiahao.baidu.com

2 Sinopec – druga co do wielkości grupa w branży petrochemicznej w kraju. Piąta na globalnej liście Fortune 500.

Rozkładające się szkło

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk (中国科学院) ogłosili, iż opracowali nowy rodzaj szkła. Stworzono je z aminokwasów i peptydów, dlatego też podlega ono biodegradacji, a co za tym idzie, nie stanowi obciążenia dla środowiska. Nowe szkło wedle naukowców jest doskonale przezroczyste, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wytrzymałe jeśli chodzi o zachowanie w kontakcie z wysokimi i niskimi temperaturami, w procesie produkcji odpowiednio giętkie i łatwe w obróbce.

Stworzenie organicznego, biodegradowalnego szkła było bardzo trudnym wyzwaniem. Ale efekt wieloletnich prac jest niezwykle interesujący, ponieważ uzyskano materiał, który można zarówno przetwarzać w procesie recyklingu, ale który także ulega rozkładowi. Tradycyjne szkło ulega rozkładowi (zazwyczaj rozproszkowaniu) w okresie około 4000 lat. To jego największa wada.

Wprowadzenie szkła biomolekularnego do masowej produkcji to kwestia przyszłości. Materiał obecnie znajduje się w fazie laboratoryjnej, naukowcy muszą wykazać, że spełni on wszystkie pokładane w nim dzieje.

Źródło:

https://baijiahao.baidu.com

https://baijiahao.baidu.com/s?id=1761051917507333844&wfr=spider&for=pc

Najkosztowniejsze miasto Azji

Wedle raportu przygotowanego przez ECA International na bazie danych zebranych w 457 lokalizacjach w 190 państwach świata najkosztowniejszym dla podróżujących biznesmenów miastem Azji jest Hong Kong. Tak wynika z analizy cen noclegów w hotelach czterogwiazdkowych, przeciętnych kosztów posiłków, napojów alkoholowych i bezalkoholowych, usługowego prania i prasowania, przejazdów taksówkami i wszelkich innych kosztów, które ponoszą podróżujący służbowo.

Dzienne koszty pobytu służbowego w Hong Kongu określono na 520 USD (ok. 2248 PLN). Na czwartym miejscu wśród miast azjatyckich w tej kategorii znalazł się Szanghaj (392 USD, ok. 1696 PLN), na siódmym Tajpej (372 USD, ok.1609 PLN), a ósmym Pekin (371 USD, ok. 1605 PLN).

Źródło:

https://www.eca-international.com

https://www.cnbc.com

Opinie o Chinach

Janet Yellen, sekretarz skarbu USA w wywiadzie dla stacji CNN oraz na spotkaniu w John’s Hopkins University’s School of Advanced International Studies:

  • Stany Zjednoczone dążą do zdrowej konkurencji gospodarczej z Chinami. Będą dążyć do utrzymania stosunków gospodarczych z Chinami, broniąc jednocześnie swoich żywotnych interesów. Tylko wtedy, gdy firmy amerykańskie i chińskie rzucają sobie nawzajem wyzwania biznesowe, obie gospodarki mogą rosnąć, standard życia podnosić się, a innowacje przynosić owoce. Nie staramy się oddzielać gospodarki USA od chińskiej. Pełne oddzielenie tych gospodarek byłoby katastrofalne dla obu krajów, zdestabilizowałoby świat.

  • Wprowadzanie sankcji finansowych skierowanych przeciw państwom trzecim (jak Rosja – red.) związane jest z ryzykiem, iż sankcje te podważą dominację dolara na światowych rynkach. Oczywistym jest, że sankcje takowe powodują, iż strona chińska, rosyjska, czy irańska szuka alternatywnych rozwiązań (alternatywnych wobec USD), alternatywnej waluty dla realizacji swoich operacji finansowych.

Źródło:

https://www.cnbc.com

https://www.businessinsider.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button