WiadomościWiadomości

Na krótko: decoupling

👉— DECOUPLING – to hasło dość ostatnio popularne w dyskusjach. To też wezwanie kierowane do państw europejskich, aby zerwać relacje z Chinami, by w ten sposób bronić się przed “zagrożeniem”. Wielowymiarowym.
👉— Jak wynika z danych opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) amerykańsko-chiński handel towarami pobił nowy rekord.

👉— Łączny import i eksport wzrósł o 2,5 proc. rok do roku i osiągnął poziom 690,6 mld USD, bijąc poprzedni rekord 658,8 mld USD ustanowiony w 2018 r.
👉— Przy czym deficyt handlowy USA oczywiście też bije rekordy…

👉— Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Chinach Ludowych w minionym roku wzrosły o 6,3 procent rok do roku do kwoty 1,23 bilionów juanów w 2022 roku. W przeliczeniu na dolary amerykańskie napływ BIZ wzrósł o 8 proc. rok do roku do 189,13 mld dolarów.
👉— Największym inwestorem były Stany Zjednoczone. Amerykańskie FDI w Chinach po wielokroć przewyższyły te pochodzące z UE.

👉— Mam wrażenie (graniczące z pewnością), że słowa rozmijają się z czynami. Ktoś tu kogoś robi w bambino.

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button