Wiadomości

Na Times Square startuje projekt “Experience China”

NOWY JORK – Na telebimach nowojorskiego Times Square wyświetlono pokaz wideo o współczesnych Chińczykach, prezentując w ten sposób Amerykanom żywy, wielowymiarowy obraz obywateli Państwa Środka.

Zrealizowany w tradycyjnej chińskiej czerwieni 60-sekundowy materiał został jednocześnie wyświetlony na sześciu ekranach, nad którymi umieszczono olbrzymi napis “Experience China” (“Doświadcz Chin”). Tematem pokazu są przeciętni mieszkańcy Chin oraz kilka znanych w świecie chińskich osobistości, takich jak pianista Lang Lang, koszykarz Yao Ming czy astronauta Yang Liwei.

“Filmik jest bardzo fajnie zrealizowany, podoba mi się”, powiedziała osiemnastoletnia Charlotte Mcguckin, uczennica jednego z nowojorskich liceów. “Wszyscy są tacy szczęśliwi”. “Popatrz, to Yao Ming. A to ta sławna chińska pingpongistka”, mówiła wskazując palcem na jeden z telebimów. “W szkole uczyłam się, że kontakty Stanów Zjednoczonych z Chinami zaczęły się od ping-ponga”, mówiła z uśmiechem.

Dla Si Yaqin, która przyjechała do Nowego Jorku z synem na wakacje, obejrzenie takiego filmu z telebimów na Times Square było przeżyciem jedynym w swoim rodzaju. “Jestem w Nowym Jorku pierwszy raz, i pierwszy raz na Times Square”, powiedziała dziennikarzom agencji prasowej Xinhua. “Cieszę się, że dane mi było doświadczyć czegoś takiego. Czuję się dumna z faktu bycia Chinką”.

Film wideo jest częścią kampanii dyplomatycznej chińskiego rządu, rozpoczętej z okazji podróży prezydenta Hu Jintao do Ameryki. Film będzie wyświetlał się na Times Square 15 razy w ciągu godziny, od 6:00 rano do 2:00 rano następnego dnia, czyli 300 razy w ciągu 20 godzin. Pokazy zakończą się 14 lutego, do tego czasu film zostanie wyświetlony 8,400 razy.

Od 17 stycznia do 13 lutego film będzie emitowany na kanale CNN.

Źródło: Peoples Daily, opracował: m.p.

…..

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button