Wiadomości

Najbogatsze na świecie – ponad połowa to Chinki!

SZANGHAJ – Wczoraj świat obiegła informacja dotycząca rankingu najbogatszych ludzi świata. Wśród najbogatszych kobiet świata prym wiodą obywatelki Chińskiej Republiki Ludowej. Średni majątek Chinek z najbogatszej dwudziestki jest większy od tego, co zgromadziła Amerykanka Oprah Winfrey prowadząca talk show w telewizji, czy autorka powieści o przygodach Harry Pottera, Joanne Kathleen Rowling — wynika z danych Hurun Report z Szanghaju, który zbiera informacje o najbogatszych ludziach na świecie.

Trzema najbogatszymi kobietami są Chinki. Listę otwiera Zhang Yin, właścicielka Nine Dragon Papers Company (przetwarzanie papieru)  z osobistym majątkiem 5,6 mld dolarów. Wyprzedziła Wu Yajun (4,1 mld, Longhu Real Estate Development Co., Ltd. z Chongqing) i Chen Lihua (4 mld, Fuhua International Hong Kong).

W pierwszej dwudziestce przedsiębiorczych miliarderek znalazło się 11 Chinek z przeciętną fortuną 2,6 mld dolarów. Oprah Winfrey uplasowała się na dziewiątym miejscu z sumą 2,3 mld, a J. K. Rowling zamyka listę mając „tylko” miliard. W gronie tym znalazły się też trzy Amerykanki, trzy Brytyjki oraz Włoszka, Rosjanka i Hiszpanka. Ta ostatnia, Rosalia Meria, właścicielka sieci odzieżowej Zara, została oceniona na 3,5 mld dolarów, jest pierwszą nie-Chinką, z czwartym miejscem na tej liście.

Wysoka pozycja na liścia najbogatszych w Chinach Ludowych ma swoje ciemne strony. Przeglądając rankingi z lat ubiegłych możemy odkryć pewną nieprzyjemną prawidłowość. Otóż mniej więcej co 2 lata jedna z osób z pierwszej dziesiątki najbogatszych Chińczyków staje się bohaterem wielkiej afery obyczajowo-finansowej, traci majątek, często również głowę. W najlepszym wypadku trafia na dłuższy czas do więzienia.

Mając na uwadze tą prawidłowość należałoby przeanalizować listę najbogatszych Chińczyków za lat 10.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button