Wiadomości

Najbogatsze na świecie – ponad połowa to Chinki!

SZANGHAJ – Wczoraj świat obiegła informacja dotycząca rankingu najbogatszych ludzi świata. Wśród najbogatszych kobiet świata prym wiodą obywatelki Chińskiej Republiki Ludowej. Średni majątek Chinek z najbogatszej dwudziestki jest większy od tego, co zgromadziła Amerykanka Oprah Winfrey prowadząca talk show w telewizji, czy autorka powieści o przygodach Harry Pottera, Joanne Kathleen Rowling — wynika z danych Hurun Report z Szanghaju, który zbiera informacje o najbogatszych ludziach na świecie.

Trzema najbogatszymi kobietami są Chinki. Listę otwiera Zhang Yin, właścicielka Nine Dragon Papers Company (przetwarzanie papieru)  z osobistym majątkiem 5,6 mld dolarów. Wyprzedziła Wu Yajun (4,1 mld, Longhu Real Estate Development Co., Ltd. z Chongqing) i Chen Lihua (4 mld, Fuhua International Hong Kong).

W pierwszej dwudziestce przedsiębiorczych miliarderek znalazło się 11 Chinek z przeciętną fortuną 2,6 mld dolarów. Oprah Winfrey uplasowała się na dziewiątym miejscu z sumą 2,3 mld, a J. K. Rowling zamyka listę mając „tylko” miliard. W gronie tym znalazły się też trzy Amerykanki, trzy Brytyjki oraz Włoszka, Rosjanka i Hiszpanka. Ta ostatnia, Rosalia Meria, właścicielka sieci odzieżowej Zara, została oceniona na 3,5 mld dolarów, jest pierwszą nie-Chinką, z czwartym miejscem na tej liście.

Wysoka pozycja na liścia najbogatszych w Chinach Ludowych ma swoje ciemne strony. Przeglądając rankingi z lat ubiegłych możemy odkryć pewną nieprzyjemną prawidłowość. Otóż mniej więcej co 2 lata jedna z osób z pierwszej dziesiątki najbogatszych Chińczyków staje się bohaterem wielkiej afery obyczajowo-finansowej, traci majątek, często również głowę. W najlepszym wypadku trafia na dłuższy czas do więzienia.

Mając na uwadze tą prawidłowość należałoby przeanalizować listę najbogatszych Chińczyków za lat 10.

.
Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button