Wiadomości

Największy deficyt handlowy od 7 lat

SZANGHAJ – Chiny odnotowały w lutym największy deficyt handlowy od 7 lat w kwocie 7,3 miliarda dolarów amerykańskich, znacznie przewyższającym wcześniejsze przewidywania bazujące na tradycyjnym spadku eksportu w związku z dwutygodniowym Świętem Wiosny, podczas którego zamiera życie gospodarcze Państwa Środka.

Analityk z firmy Hwabao Trust z Szanghaju, Nie Wen, powiedział: “Wszyscy spodziewaliśmy się obniżenia poziomu eksportu w lutym, ale nikt nie przewidywał aż tak gwałtownego spadku ilości eksportowanych towarów. Są niewielkie szanse na to, aby sytuacja powtórzyła się w następnych miesiącach bieżącego roku, w skali roku zatem deficyt handlowy powinien zostać skutecznie zniwelowany”, dodał.

Informacja o deficycie handlowym jest ponoć dobrą wiadomością dla chińskiego rządu, ponieważ deficyt może być jednym z czynników hamujących rosnącą inflację.

Chiński eksport wzrósł wprawdzie w lutym o 2,4% w stosunku do roku zeszłego, ale plany przewidywały aż 26,2% wzrost. Import wzrósł w zeszłym miesiącu aż o 19,4%, ale również dużo poniżej przewidywanego poziomu 32,3%.

Xu Biao, ekonomista China Merchants Bank z Shenzhen podkreśla, że zarówno chiński import jak i eksport są znacznie niższe od zeszłorocznych przewidywań i za taka sytuację, za tak gwałtowny spadek obrotów towarowych nie można obwiniać wyłącznie sezonowego spowolnienia produkcji. “To zdecydowanie niedobry znak. Wielkość importu jest przecież miernikiem zapotrzebowania rynku wewnętrznego, popytu. Znaczące obniżenie importu wskazuje na poważne osłabienie lokalneg rynku chińskiego.”

Źródło: China Daily

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button