Wiadomości

Napięcie w stosunkach handlowych na linii USA – Chiny

Napięcie w stosunkach handlowych pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi wzrosło niespodziewanie po zaskarżeniu przez Waszyngton rządu w Pekinie przed Światową Organizacją Handlu (WTO) w związku z “niesprawiedliwymi praktykami handlowymi” stosowanymi przez Chiny wobec zagranicznych konkurentów.Zaskarżenie przed WTO było następstwem krytyki ze strony USA chińskiej polityki monetarnej dotyczącej wartości yuana wobec dolara, pomimo ustalenia nowego kursu wymiany yuana do dolara na poziomie 6.7181, co oznacza najwyższą wartość yuana wobec dolara w dotychczasowej historii.

Stany Zjednoczone krytykują cła antydumpingowe ustalone przez Chiny na blachę elektrotechniczną z USA, wykorzystywaną w przemyśle energetycznym oraz ograniczenia w dostępie do rynku chińskiego dla amerykańskich operatorów płatności elektronicznych, w tym szczególnie operatorów kart kredytowych.

Pekin broni się twierdząc, że subsydiowana przez rząd amerykański blacha elektrotechniczna importowana do Chin niszczy chiński wewnętrzny przemysł stalowy.

Michael Pettis, specjalizujący się w chińskiej ekonomii partner Carnegie Asia Program z siedzibą w Pekinie, powiedział reporterowi Global Times Thursday: “To beznadziejne dla USA aby naciskać Chiny, próbować zmuszać je do podniesienia wartości yuana dla rozwiązania swoich własnych wewnętrznych problemów. Administracja Obamy musi położyć znacznie większy nacisk na rozwój obustronnego handlu celem obniżenia swojego deficytu handlowego. Konflikty dotyczące stosunków handlowych pomiędzy tymi dwoma państwami będą coraz częstsze w przyszłym roku, jako, że nie widać możliwych rozwiązań dla tych konfliktów.” Michael Pettis dodał, że dzisiejsze konflikty mogą doprowadzić do realnej wojny handlowej jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jiang Yu powiedziała, że aprecjacja yuana nie rozwiąże problemu amerykańskiego deficytu handlowego, jak również innych wewnętrznych problemów jak na przykład wysokie bezrobocie. Jiang dodała, że presja wywierana na Chiny w sprawie ostrzejszych od planowanych przez Pekin zmian kursów yuana może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego przez USA.

Źródło: Global Times

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button