GospodarkaWiadomości

Nieuchronna konsolidacja przyszłością rynku frachtów morskich

Konsolidacja rynku frachtów morskich może okazać się jedynym i najlepszym rozwiązaniem licznych problemów nękających sektor, przekonuje firma doradcza AlixPartners w opublikowanym niedawno corocznym raporcie “Container Shipping Outlook”. Już nie tylko nieustanny wzrost pojemności kontenerowców, ale także wyraźnie spadający popyt i zyski powinny skłonić przewoźników i ich kontrahentów do zmiany strategii działania.

Wśród głównych czynników ograniczających rozwój sektora wymieniono stale zwiększającą się pojemność floty światowej, która według szacunków wzrośnie o kolejne 4,5% w 2016 r. i o 5,6% w 2017 r. Przy przewidywanym zapotrzebowaniu na poziomie 1-3%, taki skok potencjału przewozowego znacznie zniekształci globalny popyt i podaż na głównych trasach handlowych. Ponadto, w raporcie podkreślono zmniejszające się przychody z działalności – w przypadku najważniejszego dla sektora trzeciego kwartału, na przestrzeni ostatnich 3 lat spadły one łącznie o 16%. Także zyski mierzone wskaźnikiem EBITDA znacznie się zmniejszyły: w ciągu roku spadły o 7%, a zyski z działalności operacyjnej o 12%. Według autorów raportu, trudna sytuacja rynkowa utrzyma się przynajmniej do końca 2016 roku.

W takich warunkach konsolidacja sektora może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem zarówno dla przewoźników, jaki i innych uczestników rynku. Zwłaszcza że, jak podkreślają analitycy, branża i tak nieuchronnie zmierza w tym kierunku. Rosnący potencjał przewozowy floty kontenerowej, coraz niższe stawki frachtowe i środowisko licznych, lecz zróżnicowanych inwestorów już teraz skłania wielu graczy do formowania aliansów i strategicznych sojuszy. Takie działania ostatecznie wyeliminują z rynku mniejszych i zmagających się z kłopotami finansowymi operatorów. Doradcy z AlixPartners przypominają, że podobne procesy miały miejsce w sektorze amerykańskich linii lotniczych, w którym na skutek konsolidacji doszło do ustalenia grupy czterech liderów, kontrolujących obecnie ponad 70% przewozów. Warto wyciągnąć lekcję z tych doświadczeń i zadbać, by łączące się serwisy oceaniczne efektywnie zarządzały zintegrowanymi bazami klientów, flotami i systemami informatycznymi.

Zgodnie z przewidywaniami przedstawionymi w raporcie, importerów i eksporterów morskich czekają dobre czasy, biorąc pod uwagę niskie ceny paliwa i problemy ekonomiczne chińskiej gospodarki. W takiej sytuacji utrzyma się duża niestabilność cenowa i presja na renegocjację kontraktów, wymagające stałej kontroli szybko zmieniających się stawek i możliwości łatwego porównywania ofert. Jednak w przypadku dalszej nieracjonalnej polityki, a zwłaszcza nadpodaży jednostek przewozowych, załadowcy krótko będą cieszyć się tak ogromną pojemnością floty kontenerowców i konkurencyjnymi cenami. Po zniknięciu mniejszych operatorów, w grze pozostanie nieliczna, ale za to lepiej zarządzana grupa przewoźników, kształtujących parametry biznesowe (w tym mechanizm cenowy) według własnych potrzeb. Wtedy już nie będzie powrotu do rynku konsumenta.

Szczególnie w tych nieprzewidywalnych czasach niskich i chwiejnych, a następnie potencjalnie wysokich cen frachtów importerzy i eksporterzy powinni postawić na analizę danych, które mimowolnie zbierają. Dane, które pozwolą przygotować się do efektywnego poruszania się po zmiennym rynku to ceny, dane o czasie transportu (TT) i jakości usług. Narzędzia dostępne na rynku już obecnie dają taką możliwość. Jednym z nich jest aplikacja do analizy frachtów morskich Mlog (http://mlog.com.pl).
Sektor transportu morskiego zmaga się aktualnie z silną presją rynkową i stoi przed decyzjami, które zaważą na jego przyszłości. Przewoźnicy, którzy dobrze przygotują się do procesu konsolidacji, zyskają przewagę i realny wpływ na branżę, inni będą musieli znaleźć dla siebie niszę lub pogodzić się z nieuniknioną porażką.

 

Autor: Marcin Małaszuk – współtwórca aplikacji Mlog, która wspiera działy logistyki w zarządzaniu i analizie frachtów morskich.

Adres: http://mlog.com.pl

E-mail: kontakt@mlog.com.pl

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button