Wiadomości

Niewidzialny J-20 nad głową Sekretarza Obrony

PEKIN – Jak poinformowały władze ChRL, nowy model niewykrywalnego chińskiego myśliwca J-20 odbył w zeszłą środę dziewiczy lot próbny. Lot ten zbiegł się w czasie z wizytą w Chinach amerykańskiego Sekretarza Obrony, dr Roberta Gatesa. Wizyta ta jest elementem przygotowań zbliżającej się podróży prezydenta Chin do USA. Prezydent Hu Jintao zapewnił R. Gatesa, że test niewidzialnego myśliwca nie miał nic wspólnego z jego wizytą.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że lot miał być demonstracją siły i że specjalnie polecono wykonać go w dzień wizyty Gatesa.

Myśliwiec był w powietrzu przez około 15 minut, lot odbył się bez zakłóceń. Specjaliści uważają jednak, że sukces Chin jest tylko połowiczny, ponieważ niektóre techniczne detale nowego samolotu wciąż wymagają ulepszenia. Xu Guangyu, generał Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w stanie spoczynku, powiedział, że minie przynajmniej pięć lat, nim ruszy masowa produkcja myśliwca.

Mówi się, że próbny lot jest pierwszym, ale na pewno nie ostatnim sygnałem dla Amerykanów, że postęp w chińskiej wojskowości idzie pełną parą.

Chiński Minister Obrony, Liang Guanglie, powiedział Gatesowi natomiast, że chińska technologia wojskowa jest jeszcze nieco zacofana i “nie stanowi zagrożenia ani dla Ameryki, ani żadnego innego kraju”.


Źródło: SCMP, opracował: m.p., l.s.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button