Wiadomości

Brak wiadomości o wietnamskich rybakach

HANOI – Rodziny wietnamskich rybaków aresztowanych w zeszłym tygodniu za naruszenie chińskich wód terytorialnych niepokoją się o los swoich bliskich. Niepokój ten ma swoje źródło w oficjalnej informacji strony chińskiej o uwolnieniu aresztowanych rybaków. Ludzie ci, pomimo upływu 14 dni od ogłoszenia informacji o zwolnieniu wietnamskiej załogi rybackiej, do tej pory nie wrócili do swoich rodzin w Wietnamie – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju.

Wietnamscy rybacy pracujący na trawlerze No QNg 66478TS zostali zatrzymani przez żołnierzy chińskiej obrony pogranicza 11 września w pobliżu wysp Paracel. O przynależność terytorialną tych wysp Chiny i Wietnam toczą wieloletni spór. Oba kraje uważają wyspy za swoje terytorium.

9 października 2010 Chiny poinformowały, że zamierzają uwolnić wietnamski trawler wraz załogą, ale jak do tej pory nie ma żadnych potwierdzonych wiadomości co się stało z rybakami i ich statkiem. Rodziny rybaków twierdzą, że próbowały skontaktować się z trawlerem na wszystkie możliwe sposoby, ale nie otrzymały żadnego sygnału od swoich bliskich.

Rodziny obawiają się, że wietnamscy rybacy zostali wypuszczeni na wolność, ale ich trawler został pozbawiony urządzeń komunikacyjnych i nawigacyjnych. Wietnamskie ministerstwo spraw zagranicznych usiłuje dowiedzieć się od władz chińskich czy rybakom zwrócono telefony komórkowe oraz czy ich łódź wyposażono w paliwo w ilości pozwalającej dopłynąć im do portu macierzystego. Do tej pory Pekin nie udzielił żadnej odpowiedzi.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button