Wiadomości

Nowe raporty o skażeniach w Chinach

PEKIN – W mediach pojawiają się coraz to nowe doniesienia o skażeniach radioaktywnymi substancjami, które wydobywają się ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima 1.

Dwa dni temu wykryto unoszące się nad Szanghajem minimalne stężenia jodu-131. Eksperci orzekli, że ilość substancji w atmosferze jest tak niewielka, że nie zaszkodzi ani ludziom ani zwierzętom, nie skazi też wód gruntowych ani upraw. Życie w prowincji toczyło się więc normalnym trybem.

Popłochu wśród mieszkańców prowincji Heilongjiang nie wzbudziły również doniesienia o tym, że stężenie jodu-131 nad prowincją nie zmieniło się do poniedziałku, ani fakt, że podobna ilość radioaktywnej substancji unosi się także nad graniczącym z Rosją miastem Hulin, którego obywatele nie kłopoczą się nawet zakładaniem maseczek ochronnych.

Jin Dongmei, właściciel apteki w Yichun, miejscowości w centrum prowincji Heilongjiang, powiedział dziennikarzom, że ludność miasta zachowywała się normalnie, nikt nie wykazywał oznak paniki ani nie magazynował zapasów soli czy pożywienia.

W poniedziałek wykryto promieniowanie na dwóch japońskich statkach, które wpłynęły do portu Xiamen w prowincji Fujian. Eksperci orzekli, że poziom napromieniowania wrócił do normy po tym, jak statki opuściły Chiny.

Źródło: The Global Times

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button