KulturaPolskaWiadomościWiadomości

Nowy cykl koncertów JAZZ PO POLSKU „Live Sessions for China and Korea 2022”

Od września do grudnia w dwóch warszawskich klubach – BARdzo Bardzo i Jassmine, zobaczymy nowy cykl koncertów. W ramach projektu JAZZ PO POLSKU odbędzie się 25 występów, które zostaną zarejestrowane z udziałem publiczności i wydane w Chinach i Korei. Seria rozpocznie się w pierwszy weekend września koncertami zespołów Stanisław Słowiński Quintet, Imagination Quartet i Piotr
Schmidt Electric.

W ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Live Session for China & Korea 2022” publiczność będzie miała okazję nie tylko posłuchać autorskiej muzyki czołowych polskich jazzmanów, ale także wziąć udział w nagraniach koncertów. Zarejestrowane w formie audio i wideo występy zostaną następnie wydane w azjatyckich serwisach streamingowych. W obu warszawskich klubach wystąpią zespoły m.in. Michała Ciesielskiego, Tomasza Chyły, Agi Derlak, Joanny Dudy, Jakuba Mizerackiego, Marcina Patera, Gniewomira Tomczyka, Piotra Budniaka, Ignacego Wiśniewskiego. Wystąpią także przedstawiciele młodej sceny, laureaci ostatnich edycji krakowskiego festiwalu Jazz Juniors: Franek Pospieszalski Trio, JAH Trio i Unleashed Cooperation.

W ramach cyklu zobaczymy także koncert big bandu Warsaw Improvisers Orchestra, pod kierownictwem brytyjskiego saksofonisty Raya Dickaty.

Cykl odbywać się będzie w niedzielne wieczory od początku września do końca grudnia w klubach BARdzo
Bardzo na ul. Nowogrodzkiej 11 i Jassmine na ul. Wilczej 73. Po koncertach w klubie BARdzo Bardzo, będzie można również wziąć udział w jam session w wykonaniu klubowego house bandu G-Squad. Odbędą się one pod kuratelą artystyczną perkusisty i pedagoga Gniewomira Tomczyka, twórcy znanego warszawskiej publiczności autorskiego cyklu Jazz Sessions.

Wszystkie koncerty zostaną następnie wydane w sposób cyfrowy w Chinach i Korei, a także retransmitowane w sobotnie wieczory na antenie Radia Nowy Świat. Nagrania ukażą się na azjatyckich platformach streamingowych, w większości nie znanych i nie dostępnych w Europie. Zaliczają się do nich m.in. chińskie QQ Music, Net Easy Music, Ximalaya FM i koreańskie: Melon, Bugs, VIBE. Celem projektu Live Sessions jest podtrzymanie zainteresowania polskim jazzem na największym i najnowocześniejszym rynku muzycznym na świecie oraz zaproponowanie nowych, alternatywnych narzędzi promocji polskiej kultury w niekończącym się lockdownie. To właśnie jazz, zaraz po twórczości polskich klasyków i pisarzy, jest najbardziej rozpoznawalną polską marką kultury w Azji” mówi Jakub Krzeszowski twórca JAZZ PO POLSKU.

Celem JAZZ PO POLSKU jest promocja polskiego jazzu poza granicami kraju, a jej głównym rynkiem jest Azja, gdzie odbyło się już ponad 300 wydarzeń. Polscy muzycy w ramach organizowanych tras koncertowych odwiedzali głównie Chiny i Koreę, ale również dalsze zakątki Azji – Indonezję, Kirgistan, Malezję, Mongolię, czy Wietnam. W ramach współpracy dwustronnej, również w Polsce odbywają się występy zespołów z Azji. „Wszystkie inicjatywy koncertowe w Azji zostały odłożone w czasie. Nie oznacza to jednak, wstrzymania naszej działalności. Rozwijamy nowe formy obecności na lokalnych rynkach, takie które nie wymagają międzynarodowych podróży. Przykładem takiego projektu jest Live Sessions, dzięki któremu polski jazz będzie bardziej dostępny dla azjatyckich odbiorców.

W efekcie powstanie dedykowana kolekcja nagrań, która zostanie wydana w sposób cyfrowy w lokalnych sieciach streamingowych. W nagraniach weźmie udział prawie setka artystów, zarówno tych którzy występowali Azji w ramach projektu JAZZ PO POLSKU, jak i tych, którzy ze względu na pandemię nie zdążyli” dodaje Krzeszowski.
Projekt JAZZ PO POLSKU „Live Sessions for China and Korea 2022” jest organizowany przez Fundację JAZZ PO POLSKU i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami projektu są Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, Fundacja BARdzo Bardzo, Jazz Sessions, Jassmine. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, Instytut Polski w Pekinie, Konsulat Generalny RP w Kantonie, Konsulat Generalny RP w Szanghaju, Stowarzyszenie Pomorskie w Chinach. Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Magazyn Jazz Forum, Jazz Press, Chiny24.com.pl, Radio Jazz Po Polsku.

PROGRAM KONCERTÓW JAZZ PO POLSKU „LIVE SESSONS FOR CHINA AND KOREA 2022” (tbc)

WRZESIEŃ
02.09 20:30 Stanisław Słowiński Quintet S. Słowiński – vl, Z. Szwajdych – tr, F. Raczkowski – p, J. Małodobry – db, D. Fortuna – dr

22:00 Jam session: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.
03.09 20:30 Imagination Quartet M. Sołtan – gt., D. Pińkowski – sax, D. Świtalski – b, M. Dziedzic – dr.

22:00 Jam session: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina
04.09 20:00 Piotr Schmidt Electric P. Schmidt – tr, J. Mizeracki – gt, K. Borowski – db, G. Tomczyk – dr
11.09 19:30 Tomasz Chyła Quintet T. Chyła – v, E. Miszk – tr, K. Hadrych – gt, K. Żołnierek – dr, S. Kozyrno
– dr

18.09
25.09 19:30 Joanna Duda Trio J. Duda – p, M. Mucha – db, M. Bryndal – dr

PAŹDZIERNIK
02.10 19:30 Ignacy Wiśniewski Trio I. Wiśniewski – p, A. Żuchowski – db, P. Osicki – dr
09.10 19:30 The Flash S. Pezda – sax, K. Dworak – b, M. Olszewski – dr

21:00 Jakub Mizeracki Trio J. Mizeracki – gt, Alan Wykpisz – b, Max Olszewski – dr
23.10 19:30 Piotr Budniak Essential Group W. Lichtański – sax, K. Brodowski – p, P. Narajowski – db, P.
Budniak – dr

21:00 Miłosz Oleniecki Trio

30.10 19:30 G-Squad A. Derlak – p, G. Tomczyk – dr

LISTOPAD
02.11 19:30 Light Star Guiding – R. Dickaty – sax, M. Poncyljusz – gt, S. Czyżewski – db, D. Mokrzewski –
dr /

06.11 19:30 Marcin Pater Trio M. Pater – v, M. Szewczyk – db, A. Wajdzik – dr

11.11 19:30 Aga Derlak Quartet Derlak – voc., A. Derlak – p, M. Mucha – dr., S. Madej – dr
13.11 19:30 Warsaw Improvisers Orchestra

20.11 19:30 HOTS M. Poncyljusz – gt, R. Nowak – tr, B. Tkacz – sax, A. Prokopowicz – db, M. Wojcieszuk –
dr /

21:00 Rafał Sarnecki Quintet P. Wyleżoł – p, R. Sarnecki – gt, Wojtek Pulcyn – db, P. Dobosz – dr

27.11 19:30 Grzech/Smoczyński/Gradziuk/Tomczyk – G. Piotrowski – sax, M. Smoczyński – v, K. Gradziuk
– dr, G. Tomczyk – dr

21:00 Confusion Project M. Ciesielski – p, P. Gierszewski – b, A. Golicki – dr

GRUDZIEŃ
04.12 19:30 JAH Trio J. Jarecki – p, M. Aftyka – db, M. Sojka – dr

21:00 Unleashed Cooperation K. Kuśmierek – saksofon, P. Rynkiewicz – tr., P. Matwiejczuk – p, F.
Gullotta – db, S. Aleksandrowicz – dr / Smoczyński / Lenczowski

11.12 19:30 Franek Pospieszalski Trio F. Raczkowski – p, F. Pospieszalski – db, B. Szabłowski – dr

18.12 19:30 Gniewomir Tomczyk Project
26.12 19:30 House Band BARdzo Bardzo

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button