Wiadomości

Obama powarkuje na Pekin

"Chiny były bardzo agresywne w wykorzystywaniu handlu międzynarodowego dla własnych korzyści i ze szkodą dla innych krajów, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych" – powiedział dziś Barrack Obama na konferencji prasowej poświęconej jego planowi ożywienia gospodarki amerykańskiej.

"Jednym z przykładów takich działań są manipulacje walutą" – dodał. Obama nie poparł jednak projektu ustawy, która wzywa do zastosowania przez USA barier celnych dla towarów importowanych z krajów, które celowo zaniżają kurs własnej waluty. Jest to inicjatywa republikanów, która w powszechnej opinii ekonomistów może skutkować  jedynie krótkoterminowo, po czym zacznie przynosić skutki odwrotne do zamierzonych. Prezydent podkreślił, że wszelkie uchwalane przez Kongres akty prawne muszą być zgodne z "układami międzynarodowymi i naszymi zobowiązaniami". W ten sposób stara się opóźnić przyjęcie ustawy, która – jak się wydaje – została zaaprobowana przez znakomitą większość amerykańskich parlamentarzystów.

"Nie chcę abyśmy uchwalali ustawy, które mają charakter symboliczny wiedząc, że Światowa Organizacja Handlu nie udzieli im poparcia" – powiedział prezydent. Nie ujawnił jednak czy ustawę podpisze, czy zawetuje gdy trafi na jego biurko. Ustawa miała być poddana pod ostateczne głosowanie w Senacie w czwartek, ale ostatecznie głosowanie odłożono do wtorku. Uważa się, że uchwalenie ustawy przez obie izby Kongresu jest przesądzone. Chiny ostrzegły, że uchwalenie ustawy może spowodować wybuch wojny handlowej. Jest to historycznie uzasadniona pinia. Podobne zabiegi państw w latach 20-tych XX wieku były początkiem głębokiego kryzysy ekonomicznego z lat 30-tych, a te przyniosły serię konfliktów zbrojnych zakończonych II wojną światową.

Zdaniem ekonomistów, Chiny celowo utrzymują niski kurs swojej waluty – yuana aby ułatwić swoim eksporterom utrzymanie dominującej pozycji w handlu światowym. Niski kurs yuana powoduje, że chińskie towary są tańsze od towarów konkurencji. Pekin twierdzi, że podejmuje działania na rzecz stopniowej rewaluacji swojej waluty i zwraca uwagę, że kurs yuana wobec  dolara wzrósł o 30 proc. od roku 2005 r.

Źródło: PAP

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button