Wiadomości

Obietnica bezpiecznego powrotu do domu

PEKIN – Chiński rząd centralny obiecał zapewnić podróżującym bezpieczny i bezproblemowy powrót do domu na obchody Święta Wiosny. Przewiduje się, że w 40-dniowym okresie przed- i poświątecznym ponad 700 milionów ludzi uda się w podróż w rodzinne strony.

Podróż ta może jednak okazać się niełatwa w związku z silnymi opadami śniegu i zamarzającego deszczu, które trwają w Chinach od początku stycznia i bardzo utrudniają ruch na drogach oraz powodują przerwy w dostawach energii.

Niesprzyjające warunki pogodowe negatywnie wpływają również na funkcjonowanie chińskiej kolei. W 2008 roku gwałtowne opady i niska temperatura unieruchomiły wiele pociągów w samym środku sezonu. Aby nie dopuścić do podobnej sytuacji w tym roku, rząd postawił lokalne przedsiębiorstwa zajmujące się przewozem pasażerów w stan pogotowia, a drogowcom nakazał regularnie usuwać śnieg z jezdni i torów.

Władze zapowiedziały także, że oddelegują do pilnowania porządku i organizowania ruchu drogowego dodatkowe oddziały policjantów. W okresie świątecznym łapie się na chińskich drogach wielu nietrzeźwych kierowców, samochody często są przeładowane, nagminnie przekraczana jest dozwolona prędkość, a wielu kierowców kieruje pojazdami będąc na skraju wyczerpania.

Rząd doprowadzi również do utworzenia w całym kraju około 8300 stanowisk wyposażonych w zapasy wody i pożywienia, koce i lekarstwa. Meteorolodzy informują, że w ciągu najbliższych trzech dni opady deszczu i śniegu zelżeją tylko w środkowych i północnych Chinach.

Pracownik Ministerstwa Kolei powiedział, że 19 stycznia (pierwszego dnia okresu przedświątecznego) koleją podróżowało 4,9 miliona pasażerów, prawie 12% więcej, niż w tym samym dniu w roku poprzednim, a dnia następnego kolejne 4,9 miliona, czyli 18% więcej. Na stacji kolejowej w Nanchang na pociąg czekało ponad 30% podróżujących więcej, niż tego samego dnia rok wcześniej.  Ministerstwo zapowiedziało, że na czas świąt uruchomi dodatkowe 293 pociągi. Władze obiecały również zadbać o to, by nie było przerw w dostawach energii elektrycznej, węgla, paliwa i gazu.

Źródło: China Daily, opracował: m.p.


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button