Wiadomości

Obywatele ChRL pesymistycznie o stosunkach chińsko-amerykańskich

PEKIN – Wyniki przeprowadzonej przez chińskie media sondy wykazują, że ponad połowa obywateli Chin uważa, że stosunki chińsko-amerykańskie uległy w zeszłym roku pogorszeniu. O zdanie w tej kwestii zapytano 1,443 osoby, z których ponad 80% obwiniło za taki stan rzeczy prezydenta Obamę.

Wczoraj prezydent Hu Jintao udał się z wizytą do Waszyngtonu, gdzie spotka się z amerykańskim prezydentem. Wielu obywateli uważa, że ta wizyta pokaże, jak tak naprawdę układają się obecnie stosunki Chin ze Stanami Zjednoczonymi.

90% badanych powiedziało, że utrzymanie dobrych stosunków z Ameryką jest “ważne”, a 60% z nich wyraziło przekonanie, że w najbliższej przyszłości będą one “stabilne”.
Czterema najważniejszymi sprawami, które Hu Jintao powinien omówić z Obamą, były według respondentów: kryzys w Korei, sprawa Tajwanu, niepewna wymiana handlowa pomiędzy Chinami a Ameryką oraz kontrowersje narosłe wokół obecnej kondycji yuana.
Chińczycy plasują Baracka Obamę na siódmym miejscu w rankingu najbardziej przyjaznych Chinom amerykańskich prezydentów. Obama przegrywa między innymi z Lincolnem, Nixonem, Waszyngtonem, Bushem, Rooseveltem i ulubieńcem Chińczyków Billem Clintonem.
Ankietę przeprowadzono w siedmiu głównych miastach Chin, wśród obywateli, którzy ukończyli 18 rok życia. Ankieta uwzględniała wypowiedzi “przedstawicieli mediów, biznesu, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych”.

Źródło: Xinhu News Agency, opracował: m.p.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button