Wiadomości

Odzyskano 6 eksponatów skradzionych z Zakazanego Miasta

PEKIN – Pekińska policja poinformowała w piątek dziennikarzy The Global Times, że udało jej się odzyskać sześć dzieł sztuki skradzionych w poniedziałek z Muzeum Pałacowego w Zakazanym Mieście.

Władze nie podały jednak, ilu ze skradzionych eksponatów nie udało się jeszcze odzyskać i w jaki sposób doszło do odzyskania  skradzionych dzieł sztuki, które zostały wypożyczone Muzeum Pałacowemu przez prywatne Muzeum Liang Yi.

Fu Zhenghua, dyrektor Publicznego Municypalnego Biura Bezpieczeństwa w Pekinie, powiedział, że w trakcie śledztwa "korzystano z najnowocześniejszych dostępnych technologii".

Policja zatrzymała wcześniej 28-letniego mieszkańca Pekinu w jednej z tamtejszych kafejek internetowych. Shi Baikui podejrzany był o włamanie do Zakazanego Miasta w celu kradzieży bezcennych, wysadzanych drogimi kamieniami eksponatów. Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Zatrzymany dokonał kradzieży w sposób niezwykły w swej prostocie. Otóż wszedł on do Muzeum Pałacowego w niedzielę tak jak wszyscy odwiedzający Zakazane Miasto, cel wypraw turystów z całego świata. Znalazł zakamarek, w którym ukrył się niepostrzeżenie późnym wieczorem. Po ostatnim obchodzie strażników muzealnych zaczął przeglądać zawartość gablot znajdujących się w pawilonie, w którym się ukrył. Wybrał nieznaną dotychczas ilość eksponatów i ponownie ukrył się w wybranym wcześniej zakamarku, z którego wyszedł po ponownym otwarciu muzeum dla zwiedzających. Wyszedł bez większych przeszkód. Wpadł, ponieważ postanowił sprzedać skradzione przedmioty przez internet. Przemilczana przez chińskie media kwestią jest stan zabezpieczenia skarbów zgromadzonych w Zakazanym Mieście. Shi Baikui spędził w muzeum całą noc i wybrał dużą ilość eksponatów  nie uruchamiając żadnych systemów alarmowych (których pewnie nie było w ogóle w tym pawilonie). Zniknięcie kilkudziesięciu przedmiotów z gablot nie zostało dostrzeżone przez żadnego ze strażników, złodziej opuścił słynne pekińskie muzeum z dużym pakunkiem lub torbą nie budząc niczyjego podejrzenia. To nie świadczy najlepiej o jakości zabezpieczenia Muzeum Pałacowego. Któż wie ile pojedynczych przedmiotów zniknęło dotychczas z Zakazanego Miasta….

Jak twierdzą przedstawiciele pekińskiej policji sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button