Wiadomości

Ograniczenia na rynku nieruchomości

SZANGHAJ – Władze municypalne Szanghaju wydały zarządzenie mające na celu ograniczenie możliwości kupowania nieruchomości w tym mieście do jednej nowej nieruchomości na rodzinę mieszkającą w tej metropolii.  Wydane zarządzenie ma na celu powstrzymanie spekulacji na rynku mieszkań w Szanghaju. Zainteresowanie inwestycjami w ten sektor gospodarki w Chinach skutkuje wzrostami cen o 20-30% rok do roku. Specjaliści ostrzegają, że rynek nieruchomości w Chinach jest gigantyczną bańką, a ceny obowiązujące w dużych miastach, ceny które ciągle rosną, już dawno przekroczyły pułapy realnych wartości.

Przepisy wprowadzone w Szanghaju odpowiadają tym wprowadzonym już wcześniej w Pekinie i Shenzhen. Są elementem nowej polityki Pekinu dotyczącej kredytowania nowych nieruchomości wprowadzanej sukcesywnie przez władze centralne dla schłodzenia koniunktury na tym rynku.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button