Wiadomości

Pekin: 1,25 miliarda dolarów, żeby zatrzymać piasek

PEKIN – Władze stolicy Chińskiej Republiki Ludowej przeznaczą kolejne 8 miliardów yuanów (4 miliardy złotych) w ciągu najbliższych 4 lat na zalesianie obszarów sąsiadującej z Pekinem prowincji Hebei. Zalesianie Hebei jest elementem projektu mającego na celu ograniczenie ilości piasku docierającego do stolicy podczas burz nad pustyniami Mongolii Wewnętrznej.

Nowe lasy mają też wspomóc ochronę naturalnych zapasów wody dla Pekinu. Zgodnie z informacją podana przez Beijing News władze Pekinu obsadzą drzewami 53,333 hektarów w Zhangjiankou i Chendge, gdzie do tej pory zalesiono 13,333 hektarów w latach 2009 – 2011.

Według założeń projektu tereny leśne w Zhangjiakou i Chengde pełnią rolę zapory, która zatrzymywać ma burze piaskowe kierujące się w stronę Pekinu. Lasy mają również ograniczać zanieczyszczanie piaskiem zbiorników wody pitnej Gaunting and Miyun. Są to 2 źródła wody dla stolicy o bardzo dużym znaczeniu dla mieszkańców Pekinu.

Mam wrażenie, że jest to jedna z tych inwestycji, które mają pokazać Chińczykom, że władze robią wiele dla zlikwidowanie wszelkich problemów dotykających zwykłych obywateli. Sadzenie lasów, nawet największych nie pozwoli usunąć problemu burz piaskowych. Wystarczy sprawdzić na jakiej wysokości przemieszczają się paski burz piaskowych, które docierają do Pekinu znad Mongolii. Obawiam się, że tak wysokich drzew nie udało się wyhodować nawet najambitniejszym naukowcom z niegdysiejszego Związku Radzieckiego…

 

Źródło: China Daily


Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button