Wiadomości

Pekin: Czy w weekend znów spadnie deszcz?

PEKIN – Stolica Chin z trudem radzi sobie z usuwaniem skutków zeszłotygodniowej ulewy i powodzi, a już meteorolodzy z Pekińskiego Biura Meteorologicznego uprzedzają, że historia może się powtórzyć. W najbliższy weekend.

Media chińskie szeroko opisują sytuację w stolicy po zeszłotygodniowej powodzi, która według oficjalnych danych pochłonęła 37 ofiar śmiertelnych. Mieszkańcy Pekinu nie wierzą w te dane. Według informacji ze źródeł niezależnych ofiar śmiertelnych mogło być 10 razy więcej. Do tego jeszcze wiele obszarów tej ogromnej metropolii wciąż nie uzyskało żadnej pomocy ze strony władz, w związku z czym spore połacie miasta do dnia dzisiejszego znajdują się pod wodą, błotem, naniesionymi przez wodę śmieciami. Wszędzie tam mogą znajdować się ciała ofiar. Jak podaje China Daily najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w dystrykcie Fangshan, gdzie ulewa była najsilniejsza. Jak twierdzą mieszkańcy i reporterzy wszędzie unosi się tam w powietrzu smród pochodzący z padłych szczurów, kurcząt, świń, kanalizacji, błota. Brak jest wody do picia i do potrzeb gospodarstw domowych. Od niedzieli pojawiają się tutaj głównie wolontariusze pomagający z dobrej woli. Mieszkańcy Pekinu nie kryją swojego gniewu. Włodarze stolicy ChRL – jak twierdzą Pekińczycy – wydali ogromne kwoty na spektakularne, ale niepraktyczne projekty, natomiast nikt nigdy nie zajął się na poważnie remontem i rozbudową systemu przeciwdeszczowego, którego dysfunkcja stała się jedną z przyczyn skali niedawnej powodzi.

Informacje pekińskich meteorologów wywołały duży niepokój wśród mieszkańców miasta. Wielu z nich, zwłaszcza z dystryktów oddalonych od centrum postanowiło zamieszkać w tymczasowych schroniskach, a nawet w namiotach w miejscach wyżej położonych. Meteorolodzy ostrzegają, że w sobotę mogą znów spaść deszcze. Nie będą aż tak intensywne jak ostatnio, ale trzeba pamiętać, że natura jest nieprzewidywalna. Skali ostatniej ulewy nie przewidywał nikt.

Władze Pekinu poinformowały dzisiaj, że wstępnie oszacowane straty wynikające z zeszłotygodniowej ulewy przekroczyły sumę 1,82 miliarda dolarów.

Źródło: China Daily, The Telegraph

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button